BUSINESS FOCUS

Targi IFA 2019 w Berlinie – spotkanie producentów elektroniki użytkowej

Zespół Polonia2GO, działający w ramach platformy komercyjnej Bosetti Global Consulting odwiedził dla nas IFA 2019 – Berlin (4-11 września), jedne z największych na świecie targów elektroniki użytkowej i urządzeń AGD. Na targach reprezentowane były dwa działy: tzw. brązowy (telewizja / telefonia, itp.) i biały (obejmujący wszystkie urządzenia AGD używane w naszych domach).

Targi IFA od zawsze były miejscem, na którym przedstawiano najświeższe nowinki technologiczne.
W 1931 r. zaprezentowano wynalazek lampy kineskopowej CRT; w 1933 r.- studyjny odbiornik radiowy, wynalazek nazistowski sprzedany w ilości 100 000 egzemplarzy (swoisty rekord na tamte czasy).
W 1938 r. firma AEG zaprezentowała prototyp telewizji kolorowej, a w 1963 r. firma Philips pokazała pierwszą nagrywarkę automatyczną.

Dziś takie koncerny jak Samsung, Huawei czy Mièle, Amica, BSH lub Electrolux wykorzystują berlińskie targi, aby ukazać światu swoje najnowsze osiągnięcia technologiczne i nowe produkty.

Od roku 2005 targi IFA odbywają się jako coroczne spotkania wystawców i w tym roku padł rekord zarówno pod względem liczby wystawców (ponad 2000 marek z całego świata z ogromnym pawilonem AZJA), jak też liczby odwiedzających (ponad 250 000 osób zarówno „prywatnych” jak też specjalistów branżowych, z czego 50% to obcokrajowcy).

IFA 2019 – IFA Home Appliances – Gorenje
IFA 2019 – IFA Home Appliances – ASKO
IFA 2019 – Innovations Media Briefing –
IFA 2019 – IFA Home Appliances – ASKO
IFA 2019 – IFA Home & Entertainment Electronics – Panasonic

Nasz zespół skoncentrował się głównie na branży tzw. białego AGD  ze względu na znaczenie tego sektora na rynku polskim.  Warto podkreślić, że tegoroczna edycja dotyczyła głównie tzw. IOT ( z ang. Internet of things, czyli internet rzeczy) oraz bardzo rozwiniętej technologii połączeń. Coraz częściej rynek oferuje urządzenia gospodarstwa domowego bogato wyposażone w różnorodne łącza sieciowe, i którymi można w coraz większym stopniu sterować zdalnie, co daje użytkownikowi dużo większą swobodę.
Mogliśmy np. podziwiać piekarniki parowe (AEG) z wmontowaną kamerką internetową, która łączy się z telefonem i za pomocą AI (z ang. sztucznej inteligencji) oraz odpowiednich zamontowanych czujników i algorytmów sterujących  umożliwia śledzenie postępu procesu pieczenia potrawy.
Nie wspominając już o inteligentnych lodówkach (Samsung, Liebherr), które dzięki zastosowaniu szeregu czujników są w stanie rozpoznać datę ważności produktów spożywczych i odpowiednio zawiadomić o tym użytkownika. Nie możemy pominąć także modnego ostatnio „automatycznego dozowania”, które pozwala użytkownikom ładować pralkę (dotyczy prawie wszystkich producentów) lub zmywarkę do naczyń (Miele) z kartridżem „waflowym”, w stylu tych używanych w kawowych ekspresach, który poprzez system „auto dozowania” jest obliczony na 20-30 cykli piorących i wysyła automatycznie informację do sklepu z danej sieci producenta sprzętu z zamówieniem nowej porcji detergentu, która następnie zostanie automatycznie przesłana na adres domowy. Tym sposobem użytkownik nie traci czasu w sklepie i jest przywiązany do dalszych zakupów zwiększając w ten sposób zyski pierwotnych producentów sprzętu.

Duża część tych urządzeń jest projektowana i produkowana w Polsce, która wraz z Turcją dzieli pierwsze miejsce wśród producentów „białego AGD” w Europie.
A jak przedstawia się w liczbach produkcja w Polsce w 2018 r.?

– 33% wszystkich urządzeń wyprodukowanych w strefie EMEA Europy Środkowo Wschodniej
– 100 tys. osób zatrudnionych w sektorze, z czego 27 tys. bezpośrednio
– 21 miliardów złotych obrotów wytworzonych produktów
– 30 zakładów produkcyjnych

Niektóre najważniejsze wydarzenia minionego roku:
Whirlpool –  ruszyła nowa linia produkcyjna suszarek o wydajności ponad 1 mln sztuk rocznie;
Amica – wybudowano nowy automatyczny magazyn we Wronkach, w którym można pomieścić 230 000 gotowych produktów i składować około 2000 sztuk / godzinę;
BSH – powstała nowa fabryka zmywarek w Łodzi o wydajności do 3 milionów sztuk rocznie;
Miele – otwarcie pierwszego zakładu produkcji pralek poza terytorium Niemiec.

Targi IFA charakteryzują się wielką mocą wzajemnej innowacyjności i są miejscem, gdzie wynalazcy z różnych sektorów i branż inspirują się nawzajem. – podsumował wydarzenie dyrektor IFA Berlin.

Nasz polski zespół jest dostępny celem udzielenia szczegółowych informacji (info@polonia2go.pl) + 48 71 338 6530

Zdjęcia: IFA Berlin

 
 

 

 

PODOBNE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA

SMART MIXER

ENERGY MIXER

AEROMIXER 2018

BOSETTI OPOWIADA O POLSCE

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

Obserwuj profil
Bosetti Global Consulting
na Linkedin