HR Break

Audyt personalny – jakich informacji dostarcza firmie? Kiedy warto go wykonać?

audyt personalny

Audyt personalny jest sposobem na poznanie mocnych oraz słabych stron pracowników, którzy pracują w danej firmie czy przedsiębiorstwie. W zależności od potrzeb danego przedsiębiorstwa, może objąć jeden, kilka lub wszystkie działy firmy. Jest on ważnym narzędziem, które służy do rozwoju firmy oraz jej pracowników. Warto więc zapoznać się z możliwościami, jakie niesie za sobą oraz kiedy warto go wykonać.

Jakich informacji dostarcza firmie audyt?

Audyt pracowniczy jest rodzajem audytu, który ma na celu zorientowanie się, czy osoby pracujące w danej firmie w pełni wykorzystują swoje kompetencje oraz umiejętności. Pozwala także poznać odpowiedź na pytanie, czy są zadowoleni ze współpracy ze swoim pracodawcą oraz innymi współpracownikami. Poprawnie wykonany audyt pozwala także poznać nowe możliwości rozwoju firmy. Zdarza się bowiem, że pracownicy nie wykorzystują w pełni swojego potencjału, ponieważ są zatrudnieni na takim, a nie innym stanowisku pracy.

Audyt pozwala także rozwiązać różnego rodzaju problemy oraz konflikty w dziale personalnym poprzez wskazanie odpowiedniego kierunku wspólnego rozwoju. Do kluczowych zadań audytora należy przede wszystkim wskazanie źródła problemów. W następnej kolejności zaś zaproponowanie różnego rodzaju metod rozwiązania występujących problemów.

Poza usprawnieniem działań organizacji, audyt personalny niesie za sobą szereg innych korzyści. Zaliczyć do nich można między innymi polepszenie wizerunku pracodawcy. Firma, która, na dba o optymalny poziom jakości pracy, a także poznaje potrzeby pracowników i daje im szanse rozwoju, buduje swój pozytywny wizerunek na rynku pracy. Warto dodać, że wyniki audytu pozwalają także na zoptymalizowanie kosztów pracy. Umożliwiają również przegląd i ocenę informacji, które pracownicy wyrażają o firmie.

Komu powierzyć wykonanie audytu personalnego?

Bardzo ważne jest jednak, aby tego rodzaju audyt został przeprowadzony przez osobę lub zespół z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Tym zadaniem może zająć się dział personalny firmy lub osoba zatrudniona w przedsiębiorstwie, która wykazuje się odpowiednimi kompetencjami. Jeżeli firma nie posiada odpowiednich zasobów, realizacją tego zadania może zająć się audytor zewnętrzny.
Zadaniem audytora jest zadawanie konkretnych i właściwych pytań o obecny stan organizacji, a także o jej przyszłość. Celem jego pracy jest nie tylko wskazanie niezgodności, jakie występują w przedsiębiorstwie, ale także szans na rozwój i polepszenie stanu rzeczy. Istotne jest bowiem wskazanie kierunku, w którym dane stanowisko lub dział powinny się rozwinąć, aby polepszyć jakość pracy, a co za tym idzie przynieść mierzalne zyski dla przedsiębiorstwa.

Kiedy warto wykonać audyt personalny?

Audyt pracowniczy, podobnie jak każdy inny, powinno się przeprowadzać się regularnie. Tego rodzaju audyt ma bowiem na celu określenie obecnego stanu przedsiębiorstwa. Pozwala także na wskazanie miejsc, w których można wygenerować dodatkowe zyski. Regularnie przeprowadzany audyt jest wartościowym narzędziem w rozwoju firmy.

Audyt powinien być przeprowadzony szczególnie w momencie, w którym organizacja szuka pomysłów na swój rozwój. Doświadczony audytor, zatrudniony do przeprowadzenia audytu, z pewnością będzie w stanie wskazać miejsca do rozwoju.

Audyt personalny – o czym warto pamiętać

Skuteczny audyt to taki, po którym można wprowadzić konkretne rozwiązania pozwalające na dalszy rozwój przedsiębiorstwa. Ważne jest także, aby pracownicy postrzegali tego rodzaju przedsięwzięcie właśnie w taki sposób. Audyt nie ma bowiem na celu udowodnić, że pracownik wykonuje swoją pracę w niewłaściwy sposób. Celem audytu jest wskazanie danemu pracownikowi, w których miejscach może on wykonywać swoją pracę lepiej.

PODOBNE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA

SMART MIXER

ENERGY MIXER

AEROMIXER 2018

BOSETTI OPOWIADA O POLSCE

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

Obserwuj profil
Bosetti Global Consulting
na Linkedin