BUSINESS EDU

Wizja pracy i pracownika przyszłości. Raport Samsung i Infuture Hatalska Foresight Institute

przyszłość pracownik

Naukowcy prognozują, że 47 proc. zawodów, które dziś istnieją do 2030 roku zniknie ustępując miejsca nowym, które kształtuje nowa wizja świata i oczekiwania pracodawców co do kompetencji. Kluczowe będą umiejętności z obszaru STEM (science, technology, engineering, maths), ale także krytyczne myślenie, zdolność aktywnego uczenia się, kreatywność, abstrakcyjne myślenie oraz umiejętność dzielenia się wiedzą. Wyzwaniem i największym talentem będzie łączenie umiejętności cyfrowych z kompetencjami miękkimi.

Autorzy raportu zdefiniowali 5 potencjalnych scenariuszy przyszłości na rynku pracy tj. „Praca dla robotów”, „Hollywoodzki model pracy”, „Pod kontrolą”, „Społeczni pracownicy dla planety” oraz „Wieczni pracownicy”. W ramach każdego scenariusza istnieją nowe profesje, które mogą być przydatne w danej wizji świata jak np. terapeuta robotów, haker zdrowia, projektant wrażeń mieszanej rzeczywistości, planetarianin, czy konsultant ds. zwinnej pracy. A co jest ważne dla pracowników przyszłości? Możliwość uwolnienia potencjału kreatywnego, brak stresu, elastyczne godziny pracy i satysfakcja z wykonywanych obowiązków.

Dzięki rozwojowi technologicznemu nowi pracownicy będą potrzebowali głównie urządzenia podpiętego do internetu, które umożliwi im realizowanie zadań zawodowych. Szacuje się, że do 2035 r. na świecie będzie około miliard cyfrowych nomadów, czyli osób nie przywiązanych do określonego miejsca pracy czy biura.
Zmian związanych z rozwojem technologii najbardziej obawia się pokolenie X, czyli osoby po 44 r.ż. Wśród źródeł niepokoju wymieniana jest kwestia związana z cyberbezpieczeństwem. Aż 57% ankietowanych jest przekonanych, że postępująca automatyzacja wiążą się z zagrożeniem cyberatakami.

Przyszłość rynku pracy

Scenariusz nr 1 “Praca dla robotów” zakłada, że dzięki automatyzacji i sztucznej inteligencji prawie wszystkie zadania mogą być wykonywane przez roboty. Praca dla człowieka to czas rozwoju kreatywności, robienia tego co się lubi i w czym jest się dobrym. Problemy finansowe rozwiązuje dochód podstawowy. Prym w świecie zawodowym wiodą specjaliści z kategorii STEM, którzy rozwijają rynek i są elitą. Osoby, które nie umiały dostosować się do nowych warunków są objęte opieką państwa i animatorów rozwoju, którzy mają im pomóc pobudzić kreatywność i zmotywować się do odkrywania swoich talentów.

Scenariusz nr 2 “Hollywoodzki model pracy”
Nazwa zaczerpnięta ze stylu pracy przy produkcjach filmowych w Hollywood, kiedy to w ramach jednego projektu spotykają się najlepsi specjaliści w swoich dziedzinach, aby często na krańcu świata stworzyć coś razem. W ramach tej wizji przyszłości świat to globalna wioska, większość osób pracuje jako freelancerzy. Dzięki rozwojowi technologii np. mocno rozwiniętej wirtualnej rzeczywistości i sztucznej inteligencji zniknęły granice geograficzne i językowe. Podobnie tutaj, liczy się satysfakcja i pasja, stąd akceptowalne jest by pracować mniej w zamian za mniejsze wynagrodzenie. Zwyczajowym narzędziem są spotkania wirtualne, praca w coworkingach zapobiega poczuciu samotności, a technologia wspiera tworzenie interdyscyplinarnych zespołów projektowych.

Scenariusz nr 3 “Zawsze pod kontrolą”
Wizja, w której prywatność pracownika staje się luksusem, bo urządzenia biometryczne wchodzą do codziennego użytku maksymalizując efektywność ludzi. Otoczenie będzie optymalizowane przez analizę danych, a rekrutacja pracowników będzie odbywać się za pomocą algorytmu biorącego pod uwagę kompetencje, cechy charakteru i dane medyczne kandydatów.
Technologia w rękach pracodawcy kontroluje wydajność zespołów. Bada się jakość snu pracowników, dobiera dietę, przypomina o spotkaniach, sugeruje znajomych, stymuluje aktywność fizyczną. Karierę robią specjaliści STEM. Nadmierna kontrola wpływa na częste występowanie napięć między ludźmi. Kluczową rolę odgrywa cyberbezpieczeństwo.

Scenariusz nr 4 „Społeczni pracownicy dla planety”
W związku z sytuacją ekologiczną w jakiej znalazła się nasza planeta, kluczową kompetencją jest umiejętność efektywnego wykorzystania dostępnych dóbr. Nie ma wody pitnej, ziem pod uprawę, toniemy w śmieciach. Ludzkość wprowadza wiele regulacji i powraca do idei minimalizmu i zero waste. Istotnymi graczami stają się organizacje ekologiczne i społeczne, a idea zrównoważonego rozwoju wkracza na dobre do świata biznesu. Pracownicy skupiają się na rozwiązywaniu problemów środowiskowych. Decydenci koncentrują się na poszukiwaniu domu dla ludzkości poza nasza planetą. Przechodzimy renesans inicjatyw kosmicznych.

Scenariusz nr 5 “Wieczni pracownicy”
Ogromnego znaczenia nabiera powiedzenie “człowiek uczy się przez całe życie”. Starzenie się społeczeństwa oznacza, że człowiek musi być gotowy na to, by dokształcać się do późnej starości, z łatwością zmieniać profesję i projekty. Ramię w ramię pracują 20-latkowie, 80- czy nawet 120-latkowie. Państwo nie zapewnia swoim obywatelom wysokiej emerytury ani wsparcia opieki społecznej. Za to korzystamy chętnie ze zdobyczy medycyny, a tabu związane z wiekiem zanika. Ludzie są w dobrej kondycji fizycznej, a choroby genetyczne w dużym stopniu zostały wyeliminowane. Środowisko pracy jest płynne i różnorodne. Ludzie dobrze rozwinęli empatię i umiejętność dialogu międzypokoleniowego i międzykulturowego.

Źródło: https://www.samsung.com/pl/campaign/brand/pracownik-przyszlosci/scenariusze-przyszlosci/

PODOBNE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA

SMART MIXER

ENERGY MIXER

AEROMIXER 2018

BOSETTI OPOWIADA O POLSCE

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

Obserwuj profil
Bosetti Global Consulting
na Linkedin