CYBERSECURITY

Cyber-Bohaterowie w Firmie: Obrońmy Nasze Królestwo Cyfrowe!

Oto nasze drugie spotkanie poświęcone cyberbezpieczeństwu, wynikające z współpracy między BGC & INTRATEL.

W dzisiejszej erze cyfrowej, bezpieczeństwo informatyczne zdobyło bezprecedensowe znaczenie. To już nie tylko dziedzina dla nielicznych ekspertów, lecz dotyczy każdego jednostkowego użytkownika przemierzającego ogromny ocean internetu. Każde urządzenie, każda aplikacja, którą pobieramy, każda odwiedzana przez nas strona internetowa, czyni nas częścią globalnej sieci, a z tą powiązaniem rodzi się obowiązek ochrony naszych informacji.

Zależność od technologii zakorzeniła się głęboko w naszym codziennym życiu. W rezultacie każdy pracownik organizacji staje się potencjalnym punktem wejścia dla zagrożeń informatycznych. Świadomość i szkolenie stały się niezbędne. Nie wystarcza już tylko aktualizacja oprogramowania antywirusowego; istotne jest edukowanie każdego jednostkowego użytkownika na temat potencjalnych zagrożeń i sposobów ich zapobiegania.

Firma Intratel, lider w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego, rozpoznała ważność holistycznego podejścia i pragnie podzielić się z Wami swoją wiedzą. Cel nie polega jedynie na dostarczaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, ale również na zapewnieniu, że użytkownicy są dobrze przeszkoleni i świadomi ryzyka. Współpraca z Bosetti podniosła tę wizję, integrując zaawansowane szkolenia i świadomość użytkownika.

Błędy ludzkie są często główną przyczyną poważnych naruszeń bezpieczeństwa. Niewłaściwe kliknięcie w złośliwy link, zbyt proste hasło, połączenie z publiczną siecią Wi-Fi bez odpowiednich środków ostrożności – to tylko kilka przykładów, jak niewielka nieuwaga może mieć poważne skutki. Dlatego stałe szkolenie jest niezbędne. Nie chodzi tylko o uczestnictwo w kursach od czasu do czasu, lecz o pozostawanie zawsze na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami i najlepszymi praktykami ich zwalczania.

Symulacje ataków, takie jak próby phishingu, są cennymi narzędziami do szkolenia pracowników. Porównując ich reakcje do realistycznych scenariuszy, można ocenić, gdzie są obszary do poprawy. Jednocześnie wytyczne dotyczące bezpieczeństwa muszą być jasne i łatwe do zrozumienia, unikając zbyt technicznych terminów i oferując konkretne przykłady.

Przyjrzyjmy się Mariuszowi z działu marketingu: otrzymuje e-mail, który wydaje się pochodzić od działu IT, proszący o zresetowanie hasła. Bez wahania klika w link i wpisuje swoje dane uwierzytelniające, wpadając w zasadzkę phishingową. Lub Maja, która podczas przerwy na lunch decyduje się pracować z kawiarni i łączy się z publiczną siecią Wi-Fi, potencjalnie ujawniając poufne dane firmowe. Marta z działu zakupów znajduje pendrive’a na parkingu i, mając nadzieję zidentyfikować właściciela, podłącza go do swojego komputera. Nieświadomie wystawia firmowy system na działanie złośliwego oprogramowania. Ta taktyka, zwana „baitingiem”, podkreśla znaczenie tego, aby nigdy nie łączyć nieznanych urządzeń z firmowymi systemami.
A jest jeszcze Piotr, członek zespołu developerskiego, entuzjasta nowego projektu. Dzieli się zdjęciem swojego pulpitu na Instagramie, nieumyślnie ujawniając wrażliwe szczegóły. Zwykłe zdjęcie może dostarczyć konkurentom cennych informacji.
Lekcja? Istnieje konieczność ostrożności w tym, co się udostępnia online.

Te przykłady pokazują, że bezpieczeństwo informatyczne nie dotyczy tylko zaawansowanych ataków czy profesjonalnych hakerów. Codzienne działania mogą tworzyć podatności, jeśli nie jesteśmy odpowiednio poinformowani i świadomi.

Kolejnym kluczowym elementem jest komunikacja. Istotne jest, aby pracownicy zgłaszali wszelkie podejrzane sytuacje czy obawy, mając pewność, że zostaną wysłuchani i potraktowani poważnie. Narzędzia bezpieczeństwa powinny również być intuicyjne. Skomplikowane oprogramowanie może nie być używane poprawnie lub, co gorsza, być zupełnie ignorowane.

Drodzy czytelnicy, bezpieczeństwo informatyczne to wspólna odpowiedzialność. Każde działanie, każde kliknięcie, każde hasło ma wpływ na ogólne bezpieczeństwo. Dzięki odpowiedniemu szkoleniu, właściwym narzędziom i firmowej kulturze skoncentrowanej na bezpieczeństwie, wszyscy możemy przyczynić się do budowy bezpiecznego środowiska cyfrowego.

Przyszłość jest cyfrowa. Obronić ją, to zagwarantować sukces Twojej firmy.

Do zobaczenia!

PODOBNE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA

SMART MIXER

ENERGY MIXER

AEROMIXER 2018

BOSETTI OPOWIADA O POLSCE

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

Obserwuj profil
Bosetti Global Consulting
na Linkedin