BUSINESS EDU

Biowęgiel i jego wykorzystanie w energetyce

ograniczenie emisji gazów cieplarnianych

Biowęgiel zyskuje na znaczeniu w sektorze energetycznym, stając się atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnego węgla. Coraz chętniej sięga po niego także przemysł, który dąży do dekarbonizacji i skutecznego zagospodarowania odpadów biodegradowalnych.

Rosnąca produkcja biowęgla

Europejskie Konsorcjum Przemysłu Biowęgla (EBI) opublikowało najnowszy raport dotyczący rynku europejskiego. Zgodnie z nim, produkcja biowęgla w 2023 roku wzrosła do 75 000 ton, co oznacza wzrost o 41% w porównaniu do 2022 roku. Prognozy wskazują, że do końca 2024 roku produkcja biowęgla osiągnie poziom 115 000 ton.

W 2023 roku w Europie uruchomiono 48 nowych instalacji do produkcji biowęgla, co zwiększyło łączną liczbę zakładów do 171. Szacuje się, że do końca 2024 roku liczba ta przekroczy 220 instalacji. Ponadto, prawie 40 nowych projektów jest na zaawansowanym etapie planowania lub uzyskiwania pozwoleń, a ich uruchomienie planowane jest na 2025 rok, co pozwoli na produkcję dodatkowych 35 000 ton biowęgla rocznie.

Wiodące regiony produkcji

Na koniec 2023 roku największy udział w produkcji biowęgla miały kraje nordyckie, z 28% udziału w rynku. Dania, Finlandia i Szwecja dominują w tej dziedzinie. Niemcy zajmują drugie miejsce z 26% udziałem, a Szwajcaria trzecie z 16%. Znaczący wzrost produkcji biowęgla odnotowano także w Hiszpanii, Francji i Wielkiej Brytanii.

Korzyści i wyzwania rynku biowęgla

Jedną z głównych korzyści stosowania biowęgla są przychody uzyskiwane z certyfikatów usuwania CO2 na dobrowolnych jednostkach redukcji emisji. Mimo to, nie każdy producent biowęgla ubiega się o certyfikaty potwierdzające ekologiczne wytwarzanie tego surowca. Obecnie 75% produkowanego biowęgla posiada takie certyfikaty.
Na europejskim rynku działa ponad 30 dostawców technologii produkcji biowęgla. Biomasa drzewna pozostaje dominującym surowcem, jednak rośnie znaczenie pozostałości po produkcji rolnej oraz odpadów komunalnych, w tym osadów ściekowych.

Przyszłość biowęgla

  • Zrównoważony rozwój: Biowęgiel jest kluczowym elementem w dążeniu do zrównoważonego rozwoju i dekarbonizacji przemysłu.
  • Zagospodarowanie odpadów: Wykorzystanie odpadów biodegradowalnych pozwala na skuteczne zagospodarowanie odpadów i produkcję energii.
  • Redukcja emisji: Biowęgiel pomaga w redukcji emisji gazów cieplarnianych, co przyczynia się do walki ze zmianami klimatycznymi.
  • Innowacje technologiczne: Rozwój nowych technologii produkcji biowęgla zwiększa efektywność i opłacalność jego wytwarzania.

Biowęgiel ma przed sobą obiecującą przyszłość, a jego znaczenie w energetyce będzie rosnąć. Coraz większa liczba instalacji produkcyjnych i rosnące zainteresowanie tym surowcem świadczą o jego potencjale w transformacji energetycznej i ekologicznej.

PODOBNE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA

SMART MIXER

ENERGY MIXER

AEROMIXER 2018

BOSETTI OPOWIADA O POLSCE

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

Obserwuj profil
Bosetti Global Consulting
na Linkedin