PODATKI

Czy ewidencjonować napiwki?

Pragniemy zwrócić Państwa uwagę na kwestię napiwków otrzymywanych w lokalu gastronomicznym od klientów.

W różnych opracowaniach w Internecie przeważa stanowisko, że jeśli napiwek nie jest obowiązkowy to nie ma obowiązku rejestrować go na kasie fiskalnej. Można na przykład zarejestrować go ze stawką 0% na kasie, jeśli miałoby to ułatwić rozliczenie kasy na koniec dnia. W takim przypadku otrzymane napiwki powinny być doliczane do dochodu pracownika w jego zeznaniu PIT-37. Są tutaj 2 możliwości:

  • jeżeli pracownik zabiera je od razu do kieszeni i nie przekazuje pracodawcy, to w PIT-37 wykazuje je sam jako przychody z innych źródeł
  • jeżeli przekazywane są mu przez pracodawcę, to wtedy pracodawca musi wskazać te kwotę jako przychód ze stosunku pracy, więc zwiększa mu to wynagrodzenie, naliczana jest od tego zaliczka na podatek dochodowy oraz składki ZUS.

Jeżeli natomiast napiwek jest obowiązkowy, wtedy powinien być opodatkowany stawką VAT zgodną z usługą główną.

Sytuacja się nieco komplikuje, gdy to właściciel firmy (np. lokalu gastronomicznego) dostaje napiwek jako kelner. W tym przypadku nie ma znaczenia czy napiwek jest obowiązkowy czy nie. Taki napiwek powinien się również znaleźć na paragonie z odpowiednią stawką VAT. Stawka, jaką powinno się zastosować zależna jest od tego co znajdzie się na paragonie – jeżeli na przykład usługa jest opodatkowana stawką 8%, to taką samą stawkę powinno się zastosować do rejestracji napiwku.

PODOBNE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA

SMART MIXER

ENERGY MIXER

AEROMIXER 2018

BOSETTI OPOWIADA O POLSCE

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

Obserwuj profil
Bosetti Global Consulting
na Linkedin