BUSINESS FOCUS

Globalne spadki w gospodarce, a w Polsce wzrosty

Instytucje finansowe obniżają prognozy globalnego wzrostu ekonomicznego. Międzynarodowy Fundusz Walutowy skorygował wcześniejsze prognozy z 3,4 proc. do 3,2 proc na 2016 rok i z 3,6 na 3,5 proc. na rok 2017. Jak podaje luksemburski Eurostat, spada także produkcja przemysłowa w strefie euro (w lutym aż o 0,8 proc. po wcześniejszym wzroście o 1,9 proc.).

Mniej optymistyczne dane są rezultatem malejącego eksportu, mniejszych inwestycji w USA, mniejszego wzrostu Japonii oraz spadku cen towarów i surowców.

Tymczasem w Polsce prognozuje się na 2016 r. wzrost PKB w dość szerokich granicach 2,6 – 3,5 proc. Jak wynika z raportu firmy Deloitte “CFO Survey” sytuacja polskiej gospodarki ma się dobrze mimo spadków na rynku globalnym. W badaniu, w którym to międzynarodowe grono dyrektorów finansowych prognozuje sytuację ekonomiczną, 56 proc. z nich uważa, że poziom niepewności ekonomicznej w Polsce jest standardowy. Jest to wizja optymistyczna, bo dla porównania aż 70 proc. osób z grona CFO ocenia niepewność w innych krajach Europy Zachodniej jako większą niż przeciętną. Ma to związek z załamaniem się chińskiej gospodarki, kryzysem migracyjnym oraz niepokojami w strefie Euro i nadal niekorzystnej sytuacji w Grecji.

Wg. 56 proc. CFO poziom niepewności ekonomicznej w Polsce jest standardowy, a jedynie 33 proc. ocenia go na wysoki. Pół roku wcześniej na poziom standardowy wskazało 30 proc. a na wysoki 57 proc.

50 proc. polskich CFO ocenia, że perspektywa finansowa ich przedsiębiorstw jest teraz lepsza niż pół roku wcześniej.

65 proc. polskich CFO ocenia, że ich firma nie odczuła wpływu kryzysu greckiego, a 44 proc. jest zdania, że nie miał on także wpływu na wysokość polskiego PKB.

Więcej na temat badania Deloitte.

PODOBNE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA

SMART MIXER

ENERGY MIXER

AEROMIXER 2018

BOSETTI OPOWIADA O POLSCE

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

Obserwuj profil
Bosetti Global Consulting
na Linkedin