Lifestyle

Życie po włosku – Bożonarodzeniowe tradycje kulinarne

Postanowiliśmy przejść od słów do czynów na blogu i nie tylko opowiemy Wam o świątecznej kuchni, ale i ugotujemy dla Was dwa, włoskie dania, które ze spokojem można podać na polskim, bożonarodzeniowym stole.

“Natale con i tuoi, Pasqua con chi vuoi”
Rodzina, rodzina i jeszcze raz rodzina – to zasada obowiązująca podczas Bożego Narodzenia we Włoszech. O ile z Wigilią bywa różnie, pierwszy dzień Świąt poświęcony jest długiemu pranzo di Natale, który gromadzi wszystkich krewnych na wielogodzinną ucztę smaków. Stół przygotowywany jest zazwyczaj przez wszystkich członków rodziny. Swoją rolę mają także najmłodsi. Kwestia zaangażowania do pracy w kuchni i wstępu na terytorium ostrych walk, zależy od woli mamy i pani domu. W większości przypadków kuchnia jest królestwem kobiet.

Włoskie menu na Święta?
Możemy zapomnieć o prostej odpowiedzi na to pytanie. Jak prawie wszystko we Włoszech, także menu świąteczne jest uzależnione od regionu, a i tu tradycje różnią się w poszczególnych rodzinach.
Nasi eksperci w tym artykule – kucharze z wrocławskiej restauracji Vivere Italiano pochodzą z południa Italii. Tomaso Procopio z Sycylii i Gianluca Masucci z regionu Basilicata opowiedzieli nam o tym, jak wygląda kuchnia świąteczna w ich stronach, a jednocześnie pomogli znaleźć tradycje kulinarne łączące całe Włochy i nawiązujące do polskich dań świątecznych!

Królewska zupa z koguta
W Polsce niezaprzeczalnym królem wigilijnego stołu jest barszcz lub, bądźmy sprawiedliwi, gdzie nie gdzie w Polsce wybór pada także na zupę grzybową lub rybną. Tymczasem we Włoszech w Wigilię nie jada się żadnej zupy. Mieszkańcy bel paese nie cenią wysoko zup w menu. Często konsumpcja zupy oznacza kłopoty ze zdrowiem i ciepły płyn pije się tylko ku pokrzepieniu. Mimo wszystko tradycyjnym i ważnym wyjątkiem jest serwowanie podczas świątecznego obiadu brodo di capone con tortellini, czyli rosołu zrobionego z kastrowanego koguta, który jest bardziej obfity w tłuszczyk. Tortellini można przyrównać zaś do polskich uszek, z tym że są one wypełnione mięsem, prosciutto crudo lub mortadelą.

Gotujemy specjalnie dla Was z Vivere Italiano
Pierwszym przepisem, którym chcielibyśmy was rozsmakować będzie danie z dorsza (baccala), którego w całych Włoszech przyrządza się na milion różnych sposobów, a popularność tej ryby można porównać do powszechności naszego karpia.
Dorsz podawany jest jako przystawka lub drugie z dań głównych.
W wersji podstawowej mogą mu towarzyszyć ziemniaki i warzywa, np. na wyspie Pantelleria, blisko Sycylii, podawany jest z soczewicą, na samej Sycylii przyrządza się go in pastella, czyli w panierce zrobionej z jajka, mąki jaglanej i drożdży, w Neapolu z czerwoną papryką na sposób umido, czyli z sosem pomidorowym. Z kolei w regionie Veneto jada się baccala mantecato czyli ze śmietaną, solą, pieprzem i grzankami. – mówi Tomaso Procopio, który pracował jako szef nie tylko na Sycylii, ale i na północy Włoch. W Vivere Italiano dorsza serwuje się smażonego w akompaniamencie zupy – kremu z marchwi. Taką potrawę pokazujemy Wam w tym miesiącu na blogu.

baccala
Dorsz na „łóżeczku” z kremu z marchwi – Vivere Italiano.

Drugim wyborem kucharzy z Vivere Italiano, nawiązującym do polskiej, pierogowej tradycji, jest danie z pierożków ravioli wypełnionych farszem z sera ricotta i szpinaku, skąpanych w sosie z pesto, a na koniec oprószonych orzechami.
Ravioli to nasza wersja pierogów, z tym że włoskie pierożki mają lżejsze ciasto, są też nieco mniejsze i przybierają różne formy – od kwadracików po półksiężyce. To co włożymy do środka zależy od tradycji regionu i inwencji kucharza. Można jeść ravioli z farszem rybnym, kiełbasą i grzybami, borowikami i truflami, dziczyzną, gorgonzolą i gruszkami. W zależności od farszu dobieramy sos – serowy, pomidorowy, masło i szałwia, oliwę i ser grana padano. W tym przypadku różnorodność kuchni włoskiej nie ma granic. – tłumaczy Gianluca Masucci z Vivere Italiano.

Ravioli
Ravioli ze szpinakiem i serem ricotta w kapieli z sosu pesto – Vivere Italiano.

Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć Wam smacznych i satysfakcjonujących wszystkie zmysły Świąt. Pamiętajmy, że tradycje można subtelnie modyfikować, a kuchnia jest tak różnorodną dziedziną, iż każdy odnajdzie w niej namiastkę rodzinnego domu – zarówno osoby z Włoch znajdujące się w okresie świątecznym w Polsce, jak i Polacy, którzy szukają wariacji na temat włoskich potraw.

Słodka chwila z tiramisù – Vivere Italiano. Fot. Trasformattivo & Brandownia
cuoredicioccolato
Tortino con cuore caldo, czyli torcik z gorącym sercem z czekolady – Vivere Italiano. 

Vivere Italiano, Ofiar Oświęcimskich 21, Wrocław

PODOBNE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA

SMART MIXER

ENERGY MIXER

AEROMIXER 2018

BOSETTI OPOWIADA O POLSCE

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

Obserwuj profil
Bosetti Global Consulting
na Linkedin