PODATKI

Zaostrzenie sankcji karnych za nierzetelne rozliczenie VAT

Projekt zmian w ustawie VAT zakłada mi.in. przywrócenie 30 proc. sankcji za nieprawidłowe rozliczenia podatku Vat, a 100 proc. za wystawianie pustych faktur. Jeżeli podatnik zaniży kwotę zobowiązania z tytułu podatku vat o 1000 zł, to zobowiązany będzie wpłacić do urzędu wraz z karnymi odsetkami kwotę w wysokości 1.300 zł.

Zdaniem ustawodawcy aktualna wysokość odsetek do zobowiązań podatkowych jest na tyle niska, że przedsiębiorcy niepłacenie w terminie zobowiązań podatkowych traktują jako pewną formę kredytu. Jeszcze wyższa sankcja ma grozić za używanie tzw. pustych faktur. W tym wypadku karne odsetki maja wynosić aż 100 proc. kwoty głównej określonej na takiej fakturze. Działania te maja na celu m.in. wyeliminować szarą strefę, zapobiegać powstawaniu firm słupów, które rejestrują się po to, by szybko wyłudzić zwrot podatku. Przewidziano także sankcje dla pełnomocników, którzy pomagają w rejestracji firm słupów.

Planowane jest dalsze zaostrzanie przepisów. Nowo powstałe firmy nie będą mogły korzystać z kwartalnej metody rozliczeń i będą zobowiązane składać deklaracje vat w miesięcznych okresach rozliczeniowych. Będzie to dotyczyło pierwszego roku ich działalności.

Zmiany te z jednej strony mogą pomóc w walce z wyłudzeniami, ale z drugiej strony uderzą również w uczciwe firmy. Wystarczy zwykła pomyłka w kalkulacji podatku lub błędna interpretacja przepisów, by podatnik poniósł z tego tytułu dotkliwe kary.

Nowelizacja ustawy o VAT ma wejść w życie z początkiem 2017 r.

Autor: Krystyna Lenart

PODOBNE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA

SMART MIXER

ENERGY MIXER

AEROMIXER 2018

BOSETTI OPOWIADA O POLSCE

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

Obserwuj profil
Bosetti Global Consulting
na Linkedin