BUSINESS EDU

Spalarnia odpadów – jak działa?

spalarnia odpadów

Spalarnia odpadów może być odpowiedzią na nadprodukcję śmieci. Warto zapoznać się z większą ilością informacji na ich temat, a także dowiedzieć się, czy to rozwiązanie jest ekologiczne oraz efektywne.

Specyfika spalarni odpadów

Wśród możliwych sposobów rozwiązania problemów związanych z gospodarowaniem odpadami jest technologia przekształcania śmieci pod wpływem działania wysokich temperatur. Dzięki spalarniom odpadów każdego dnia możliwe jest przekształcanie setek ton śmieci, które nie mogą zostać poddane recyklingowi. Możliwa szkodliwość dla środowiska spowodowana funkcjonowaniem spalarni odpadów może być ograniczona poprzez zastosowanie odpowiednich systemów, filtrów oraz komór. Spalarnia odpadów w Polsce poddawana jest regularnym kontrolom, a cały proces spalania śmieci powinien odbywać się zgodnie z aktualnie obowiązującymi zasadami. Szczególną uwagę warto zwrócić na podmioty, które realizują założenia gospodarki o obiegu zamkniętym i produkują energię ze źródeł odnawialnych.

Działanie spalarni odpadów

Wiele osób zastanawia się, jak działa spalarnia odpadów. Spalarnia śmieci jest zakładem, w którym można znaleźć właściwie kontrolowane komory, systemy odprowadzające wyprodukowaną energię, oczyszczalnie spalin, a także inne istotne instalacje. Zakłady spalania odpadów, takie jak na przykład spalarnia odpadów medycznych oraz spalarnia odpadów niebezpiecznych, poddawane są niezwykle rygorystycznym kontrolom. Powinny spełniać wszelkie normy nałożone przepisami prawa, dlatego wyposażane są w liczne filtry, których celem jest eliminowanie powstających zanieczyszczeń. Cały proces spalania odpadów realizowany jest przy bardzo wysokich temperaturach, które sięgają nawet 900 stopni Celsjusza. Główną pozostałością po spalaniu śmierci jest pył. Odnosząc się do dostępnych danych, można stwierdzić, iż w procesie spalania odpadów powstaje mniej szkodliwych gazów oraz spalin niż ma to miejsce w przypadku domowego spalania śmieci.

Specyfika spalanych odpadów

W zakładach przeznaczonych do spalania śmieci spalane są przede wszystkim odpady, których w żaden sposób nie można wykorzystać ponownie. Oznacza to, że nie nadają się do ponownego przetworzenia, czyli recyklingu. Do spalarni śmieci trafiają przede wszystkim odpady komunalne oraz przemysłowe, ale także odpady medyczne oraz takie, które są powszechnie uznawane za niebezpieczne.

Spalarnie odpadów w Polsce

Aktualnie na obszarze Europy można znaleźć ponad pięćset różnych spalarni odpadów. Jednak wciąż powstają nowe zakłady, a ich liczba wraz z upływem czasu się zwiększa. Nowo powstające spalarnie powinny być niskoemisyjne, a także charakteryzować się większą efektywnością działania. Obecnie na terenie Polski znajduje się dziewięć spalarni odpadów, które umożliwiają odzysk energii cieplnej. Zlokalizowane są one między innymi w takich miastach jak Bydgoszcz, Poznań, Szczecin, Kraków, Białystok, Warszawa, a także Rzeszów i Konin. Głównym celem funkcjonowania spalarni na terenie kraju jest znaczące zmniejszenie zużycia węgla do wytwarzania energii cieplnej.

Ekospalarnie

Oprócz tradycyjnych spalarni odpadów możliwe jest również działanie ekospalarni. Ekospalarnia odpadów w Polsce znajduje się w Krakowie. Krakowskiemu Zakładowi Termicznego Przetwarzania Odpadów został nadany status wytwórcy zielonej energii. Dzięki temu w procesie termicznej obróbki odpadów możliwe jest otrzymywanie energii odnawialnej. Spalarnia w Krakowie jest pierwszym obiektem na terenie kraju, który uzyskał zielony certyfikat. Oznacza to, że z powstających spalin pozyskiwana jest energia cieplna. Możliwość uzyskania zielonego certyfikatu na terenie Polski istnieje od 2005 roku. Ekospalarnie są przyjazne zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska naturalnego.

Odbiór społeczny

Spalarnie odpadów są dla niektórych osób kontrowersyjnym rozwiązaniem, dlatego odbiór społeczny tego typu zakładów nie zawsze jest pozytywny. Często zdarzają się protesty okolicznych mieszkańców wobec planów budowy nowych spalarni śmieci. Niektórzy ekolodzy uważają, że inwestowanie w spalarnie odpadów nie jest dobrym krokiem do uzyskania modelu gospodarki o obiegu zamkniętym. Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, iż aktualnie funkcjonujące zakłady są bezpieczne dla środowiska naturalnego oraz człowieka. Dlatego w ostatnich latach prowadzone były akcje zachęcające do zwiedzania spalarni, a także zwiększania poziomu wiedzy na temat ich rzeczywistego funkcjonowania.

PODOBNE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA

SMART MIXER

ENERGY MIXER

AEROMIXER 2018

BOSETTI OPOWIADA O POLSCE

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

Obserwuj profil
Bosetti Global Consulting
na Linkedin