BUSINESS EDU

Polska jako dobre miejsce dla inwestorów zagranicznych

zalety inwestowania w polsce

Polska znajduje się na czele listy krajów, które są uznawane przez zagraniczne przedsiębiorstwa za najlepsze miejsca do inwestowania. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, a także zapoznać się z jego głównymi korzyściami. Jakie są zalety inwestowania w Polsce?

Potencjał rynku

Wśród głównych zalet inwestowania w Polsce można wskazać dość duży potencjał rynku wewnętrznego. Dotyczy to zarówno potencjału produkcyjnego, jak i usługowego, ale także docelowego miejsca sprzedaży. Wysoki poziom potencjału rynku wewnętrznego w dużej mierze łączy się także ze stabilnością prowadzonych działań, co ma duże znaczenie dla inwestorów. Na potencjał rynku wpływa wielkość rynku konsumpcyjnego oraz jego możliwości eksportowe. Kluczowy w tym zakresie jest również wzrost gospodarczy, który wiąże się ze wzrostem PKB. Polska ma bardzo korzystne położenie, jeśli chodzi o potencjał biznesowy, ponieważ znajduje się w centralnej części Unii Europejskiej. Wpływa to na możliwości oferowania produktów oraz usług na jej obszarze.

Kapitał ludzki

Bardzo duże znaczenie dla inwestorów zagranicznych ma kapitał ludzki. Polscy pracownicy na rynku europejskim są bardzo dobrze oceniani, zarówno pod względem lojalności, jak i zaangażowania. Oprócz tego są bardzo wydajni, co ma dość duży wpływ na osiąganą efektywność pracy. Na terenie kraju dostępni są dla zagranicznych inwestorów wysoko wykwalifikowani specjaliści, którzy posiadają niezbędną wiedzę oraz doświadczenie w realizowaniu wielu procesów biznesowych.

Ograniczenie kosztów pracy

Zalety inwestowania w Polsce, które są związane z kapitałem ludzkim, odnoszą się również do ograniczania kosztów pracy. Koszty pracy na terenie Polski są jednymi z niższych w Europie, dlatego realizowane inwestycje w większości przypadków po prostu opłacają się inwestorom. W obecnych czasach nowoczesne usług biznesowe dość dynamicznie się rozwijają, co wiąże się właśnie ze zwiększaniem poziomu zatrudnienia.

Środowisko biznesowe

Kolejną korzyścią inwestowania na terenie Polski jest środowisko biznesowe, które jest wyjątkowo przyjazne dla inwestorów. Partnerzy biznesowi są rzetelni oraz transparentni, co z całą pewnością ułatwia współpracę o charakterze międzynarodowym. Również dość wysoko ocenia się współpracę z różnego rodzaju instytucjami na terenie kraju, na przykład z administracją samorządową. Obsługa w urzędach jest sprawna, co wpływa na możliwości rozwiązywania problemów pomiędzy poszczególnymi partnerami handlowymi.

Infrastruktura i zasoby

Wśród głównych zalet Polski jako miejsca do inwestycji można wskazać także korzystny potencjał infrastrukturalny oraz zasobowy. Przestrzenie inwestycyjne są bardzo dobrze przygotowane, zarówno pod względem technicznym, jak i prawnym. Postęp dokonywany jest na bardzo wielu płaszczyznach, a w tym w rozwoju dróg, a także transportu lotniczego oraz kolejowego. Bardzo dużą zaletą kraju są również rozwinięte sieci telekomunikacyjne oraz teleinformatyczne. Na terenie kraju można także znaleźć sprawnie działający system bankowy, który z całą pewnością stanowi usprawnienie prowadzenia działalności gospodarczej.

Zachęty inwestycyjne

Dla wielu inwestorów duże znaczenie mają także pewne zachęty inwestycyjne, które funkcjonują na terenie kraju. Wśród nich można wskazać na przykład na możliwość dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej, które wspierają biznesy B+R. Dla przedsiębiorstw, które prowadzą działalność badawczo-rozwojową wprowadzona została bardzo korzystna stawka podatku. Cały kraj został także objęty funkcjonowaniem Polskiej Strefy Inwestycyjnej, w ramach której wdrożone zostały kolejne korzyści podatkowe.

Bezpieczeństwo inwestowania

Zagraniczne inwestycje w Polsce wiążą się także z dość wysokim poziomem bezpieczeństwa podczas realizowania różnych procesów biznesowych. Polska jest bezpiecznym miejscem do inwestowania, zarówno lokalnie, jak i globalnie. Ma to szczególne znaczenie dla inwestorów, którzy funkcjonują w niepewnym otoczeniu, a także przy wciąż spadającej w niektórych lokalizacjach wartości inwestycji zagranicznych.

Polecamy artykuł: W co inwestują firmy w Polsce? Efektywność energetyczna i przemysł 4.0

 

PODOBNE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA

SMART MIXER

ENERGY MIXER

AEROMIXER 2018

BOSETTI OPOWIADA O POLSCE

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

Obserwuj profil
Bosetti Global Consulting
na Linkedin