BUSINESS EDU

Ranking najlepszych lokalizacji produkcyjnych

Polska znalazła się na siódmym miejscu rankingu najlepszych miejsc produkcyjnych na świecie. Raport “Manufacturing Risk Index” opracowała międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield analizując obszar obu Ameryk, regionu EMEA, Azji i Pacyfiku na podstawie 20 zmiennych. Pierwsze miejsca, na 48 lokalizacji, zajęły kolejno: Chiny, Stany Zjednoczone, Tajwan, Indie, Kanada.

Analitycy opracowali 3 rankingi w oparciu o warunki prowadzenia działalności, ryzyko i koszty. Polska, ze swoją 7 pozycją, znalazła się wraz z Czechami (6), Litwą (9) i Węgrami (10) na najwyższych miejscach rankingu bazowego jeśli chodzi o państwa europejskie. W rankingu kosztowym prowadzą oczywiście Chiny, a w pierwszej dziesiątce znalazły się Litwa (8) i Rumunia (9), jako jedyne państwa spoza Azji. W rankingu analizującym ryzyko geopolityczne prowadzą Stany Zjednoczone, a Chiny uplasowały się n 5 miejscu. W tym przypadku najważniejszymi czynnikami decydującymi o atrakcyjności są inwestycje w infrastrukturę, dostępność wykwalifikowanej siły roboczej, państwowe zachęty inwestycyjne oraz inwestycje w innowacje wspierane przez wyspecjalizowaną, techniczną edukację.

Eksperci firmy doradczej podkreślają znaczenie Brexitu, który na nowo zdefiniuje regionalne linie produkcyjne oraz krajowe i międzynarodowe przepływy towarów. Wskazują protekcjonizm i nacjonalizm jako czynniki stwarzające zagrożenie dla globalnych i regionalnych łańcuchów dostaw. Jak mówi Robert Hall, dyrektor działu nieruchomości logistycznych i przemysłowych w regionie EMEA Cushman & Wakefield: – Sukcesy będą odnosiły kraje, które inwestują w platformy ułatwiające dostawy towarów do linii produkcyjnych i ich odbiór. W Chinach efektywne łańcuchy dostaw to efekt znacznych inwestycji w rozwój infrastruktury i transportu multimodalnego, w tym projekty budowy infrastruktury kolejowej i morskiej w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku, oraz innych zachęt. Czynniki te kompensują obawy związane z ochroną własności intelektualnej.

Dane do raportu pochodzą z opracowań Banku Światowego, Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD), Oxford Economics.

Kliknij w link do raportu

Źródło: www.transf.ino.pl, www.cushmanwakefiled.com

PODOBNE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA

SMART MIXER

ENERGY MIXER

AEROMIXER 2018

BOSETTI OPOWIADA O POLSCE

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

Obserwuj profil
Bosetti Global Consulting
na Linkedin