Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej kolejny raz potwierdził dotychczasowe stanowisko dotyczące odliczania podatku przez kontrahentów, którzy nie mają statusu czynnego podatnika (październik 2017, sygn. akt – C-101/16). Brak takiego statusu nie powinien skutkować pozbawieniem nabywcy prawa do odliczenia VAT.
Rozpatrywana sprawa dotyczyła podatnika z Rumunii. Kontrahent podatnika został uznany przez rumuński urząd skarbowy za nieaktywnego. W efekcie wykreślono go z rejestru czynnych podatników VAT.
W takim przypadku, zgodnie z prawem krajowym, nabywcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku z faktury, wystawionej przez podmiot nie widniejący w rejestrze podatników czynnych. Rumuński sąd uznał, że podatnik powinien wcześniej sprawdzić, czy kontrahent posiada status czynnego podatnika VAT. Zgodnie jednak z wyrokiem TS UE, brak takiego statusu nie powinien skutkować pozbawieniem nabywcy prawa do odliczenia VAT.
Sprawa jest istotne także w kontekście Polski, ponieważ krajowe urzędy skarbowe często zajmują stanowisko niezgodne z wyrokami TS UE.
Zdaniem ekspertów, pozytywnym działaniem organów podatkowych jest wzywanie podatników do korygowania plików JPK_VAT oraz deklaracji o faktury wystawione przez kontrahentów nie posiadających statusu czynnego podatnika VAT.
Autor: Adriana Zobniów, Główna Księgowa, Bosetti Global Consulting