BUSINESS EDU

Ministerstwo Finansów promuje płatności bezgotówkowe

Projekt Ministerstwa Finansów – Podatnik bezgotówkowy, ma zachęcić przedsiębiorców do korzystania z płatności za pośrednictwem terminali płatniczych. Czy to się opłaca i kto może skorzystać z nowego rozwiązania? Wyjaśniamy.

„Podatnik bezgotówkowy” to projekt Ministerstwa Finansów, który ma zwiększyć udział płatności bezgotówkowych w obrocie. Nowe rozwiązanie ma również przynieść profity przedsiębiorcom, którzy większość transakcji wykonują w formie bezgotówkowej.

Kim jest Podatnik Bezgotówkowy?

Według definicji podatnikiem bezgotówkowym mają szansę zostać firmy, w których większość transakcji odbywa się w formie bezgotówkowej, za pośrednictwem programu Cashless. Jest to nowoczesne rozwiązanie kierowane do przedsiębiorstw, dedykowane transakcjom bezgotówkowym, z użyciem terminali płatniczych.

Aby zostać uczestnikiem programu, nie trzeba wypełniać żadnych dokumentów. Każdy uczestniczący w nim przedsiębiorca musi jednak spełnić następujące warunki:

  • minimum 80 procent klientów danego przedsiębiorstwa to konsumenci,
  • minimum 25 procent całego obrotu jest sprzedażą detaliczną,
  • minimum 65 procent wszystkich transakcji musi być realizowane w formie bezgotówkowej (płatność za pośrednictwem terminala płatniczego).

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Finansów, status podatnika bezgotówkowego będzie weryfikowany przez Krajową Administrację Skarbową w oparciu o dane pochodzące z kas online w zestawieniu z plikami JPK_V7.

Korzyści z programu, czyli Pakiety Podatnika Bezgotówkowego

Program Podatnik Bezgotówkowy pozwala przedsiębiorstwom korzystać z ulg, przyznawanych w ramach dwóch pakietów: SILVER oraz GOLD. To podatnik wybiera z którego pakietu chce korzystać.

Pakiet SILVER

Pierwszy pakiet, określany jako SILVER, pozwala na uzyskanie ulgi na terminal w podatku dochodowym. Powstał on z myślą o tych przedsiębiorcach, którzy w ciągu ostatniego roku nie przyjmowali żadnych płatności przy użyciu terminala płatniczego, a także dla tych, którzy wcześniej nie skorzystali z programu Polska Bezgotówkowa i po jego zakończeniu przyjęli płatności bezgotówkowe. Przedsiębiorstwa, które zdecydowały się na skorzystanie z pakietu SILVER, zyskają możliwość skorzystania z preferencyjnych warunków podatkowych na terminal. Ministerstwo Finansów określiło, że warunki te będą przysługiwać przedsiębiorstwom przez okres nie dłuższy niż dwa lata.

Zakładając że podatnik spełnia warunki, by móc skorzystać z ulgi, może on ująć w kosztach uzyskania przychodu pełne kwoty wydatków związanych z zakupem terminala, a także koszty obsługi płatności, które są dokonywane za jego pośrednictwem. Oprócz tego, koszty podlegają ponownemu odliczeniu od uzyskanego dochodu w formie ulgi podatkowej o maksymalnej wysokości 1000 zł lub 2500 zł dla tych przedsiębiorców, którzy zgodnie z obowiązującymi przepisami nie muszą posiadać kas fiskalnych.

Pakiet GOLD Podatnika Bezgotówkowego

Powstał z myślą o tych przedsiębiorcach, którzy mogą zostać podatnikami bezgotówkowymi. Ministerstwo Finansów wyznaczyło też zasady korzystania z pakietu GOLD.
Należy spełnić następujące warunki:

  • minimum 80 procent klientów danego przedsiębiorstwa to konsumenci,
  • sprzedaż ewidencjonowana na kasie fiskalnej online wynosi minimum 50 tysięcy złotych w skali miesiąca (jest to 1/4 średniej sprzedaży detalicznej zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego),
  • sprzedaż musi być rozliczana w minimum 65 procentach w formie bezgotówkowej w pierwszym roku korzystania z programu i w minimum 80 procentach w dwóch kolejnych.

Pakiet GOLD pozwala na uzyskanie bezterminowej ulgi na terminal z możliwością odliczenia w wysokości 200 proc. (maksymalnie do kwoty 2000 zł w skali roku). Warto jednak zaznaczyć, że Ministerstwo Finansów zdecydowało się w tym zakresie na dodatkowe obwarowania. By móc skorzystać ze wspomnianej ulgi, przedsiębiorca musi pozostawać podatnikiem bezgotówkowym przez minimum 7 miesięcy w ciągu roku.

Dodatkowo, przedsiębiorcy, którzy 70 proc. całego obrotu realizują za pośrednictwem kart i przelewów, mogliby liczyć na szybki zwrot VAT-u – w terminie 15 dni.

Ministerstwo Finansów chce, by wprowadzony projekt jak najszybciej wszedł w życie.

PODOBNE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA

SMART MIXER

ENERGY MIXER

AEROMIXER 2018

BOSETTI OPOWIADA O POLSCE

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

Obserwuj profil
Bosetti Global Consulting
na Linkedin