PODATKI

Zmiana minimalnego podatku dochodowego

Ministerstwo Finansów szykuje nowelizację ustaw o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) oraz o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Zmiany są efektem pracy i konsultacji z Komisją Europejską.

Zgodnie z modyfikacjami, minimalny podatek dochodowy dotyczyć będzie jedynie budynków lub ich części, które oddano do odpłatnego użytku na podstawie np. najmu, leasingu czy dzierżawy. Co istotne, podatek nie obejmie niewynajętych budynków (lub ich części). Zmiana ta ma mieć zastosowanie już względem podatku zapłaconego w 2018 r.

Minimalny podatek dochodowy objąć ma wszystkie budynki, oprócz budynków mieszkalnych, które oddano do użytku w ramach rządowych oraz samorządowych programów budownictwa społecznego.
Nowy projekt zakłada również modyfikację zastosowania progu wartości budynku, który wynosi 10 mln zł. Obiekty poniżej tej kwoty nie podlegają obecnie podatkowi. Zwolnienie ma przysługiwać podatnikowi niezależnie od liczby budynków, które posiada – w efekcie będzie to jedna kwota wolna od podatku (?) dla danego podatnika, a nie kwota odnosząca się do każdego budynku osobno.

Ministerstwo Finansów zapowiedziało również wprowadzenie szczególnej klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania podatkiem minimalnym. Klauzula ma być stosowana wobec transferów, które dokonywane są tylko po to, by uniknąć opodatkowania.

Autor: Adriana Zobniów, Główna Księgowa, Bosetti Global Consulting

PODOBNE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA

SMART MIXER

ENERGY MIXER

AEROMIXER 2018

BOSETTI OPOWIADA O POLSCE

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

Obserwuj profil
Bosetti Global Consulting
na Linkedin