BUSINESS FOCUS

Wellbeing w pracy – czym jest i dlaczego warto wprowadzić go w firmie?

wellbeing w pracy

Większość osób bez wahania zgodzi się ze stwierdzeniem, że zadowolony pracownik oznacza wiele plusów dla firmy. Niestety, poziom satysfakcji wielu zatrudnionych osób wciąż jest stosunkowo niski, nawet przy zadowalających zarobkach. Co w takiej sytuacji może zrobić pracodawca? Czy warto zdecydować się na wdrożenie programu wellbeing w pracy?

Czym jest wellbeing?

Wellbeing polega na nieprzerwanym zarządzaniu stopniem zadowolenia pracownika. Innymi słowy, pracodawca – aby uzyskać optymalne dla siebie efekty w postaci wydajnego pracownika – musi zadbać także o to, by zatrudniona osoba była zrelaksowana i zadowolona.

Choć zdecydowana większość firm deklaruje, że wellbeing jest bardzo ważny, to jedynie niewielki odsetek przedsiębiorców decyduje się na wdrożenie jakichkolwiek działań. Tymczasem – jak wskazują doświadczenia tych, którzy wprowadzili programy wellbeing – można zauważyć wyraźny wzrost zadowolenia wśród pracowników. Przekłada się to na lepsze skupienie na wykonywaniu obowiązków.

W ramach wellbeing można wdrożyć różnego rodzaju działania. Niektórzy pracodawcy decydują się na wprowadzenie codziennych, kilkuminutowych sesji treningowych, a inni – regularne masaże dla pracowników. Rozwiązaniem polecanym przez część pracodawców są również webinary poruszające rozmaite, życiowo istotne tematy czy treningi mindfulness.

Czy warto zdecydować się na wdrożenie programu wellbeeing w pracy?

Wellbeeing w ostatnim czasie zyskuje na popularności. To rozwiązanie świadczy o odpowiednim zrozumieniu tematu wśród przedstawicieli kadry zarządzającej. Programy wellbeing bezpośrednio przekładają się na poziom zadowolenia pracowników, a tym samym wpływają na ich efektywność.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Polecamy nasz artykuł: Zrównoważone biura – siedziby firm przyjazne dla środowiska

Korzyści dla pracownika i firmy

Dzięki programom wellbeing można uzyskać wiele korzyści po obydwu stronach stosunku pracy. Z jednej bowiem strony mamy pracownika, którego samopoczucie jest dobre, a zatem bez stresu, dokładnie i efektywnie wykonuje powierzone mu zadania. To zdecydowana korzyść dla osoby zatrudnionej, która pewnie czuje się w pracy i ma ochotę do niej przychodzić. Co za tym idzie, nie szuka każdej okazji, aby skorzystać z dnia wolnego – to z kolei ogromna zaleta dla pracodawcy.

Wdrożenie programów wellbeing sprawia, że choć pracownik realnie spędza mniej czasu na wykonywaniu swoich obowiązków (webinary, sesje jogi czy innego rodzaju aktywności fizyczne powinny odbywać się w standardowych godzinach pracy) – jednocześnie jest zdecydowanie bardziej wydajny. Warto dodać, że wysoki poziom zadowolenia pracownika niesie za sobą jeszcze jedną zaletę dla pracodawcy. Gdy osoba zatrudniona dobrze czuje się w firmie, nie ma ochoty zmienić pracy, nawet jeśli konkurencja oferuje lepsze warunki płacowe. Coraz więcej osób podkreśla, że w pracy jednakowo ważne są zarobki i to, jak jesteśmy traktowani przez pracodawcę.

Podsumowując, programy wellbeing mają wiele zalet zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. To nowe rozwiązanie, które warto rozważyć, myśląc o zadowoleniu pracowników, a także maksymalizacji wyników. Wprowadzenie programu wellbeing to duża zmiana dla firmy, która powinna zostać szczegółowo zaplanowana, aby odnieść pożądane efekty.

PODOBNE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA

SMART MIXER

ENERGY MIXER

AEROMIXER 2018

BOSETTI OPOWIADA O POLSCE

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

Obserwuj profil
Bosetti Global Consulting
na Linkedin