BUSINESS FOCUS

Zrównoważone biura – siedziby firm przyjazne dla środowiska

Proekologiczne biurowce przestają być nowinkami technologicznymi i stają się standardem. Coraz więcej firm podejmuje działania, które mają zminimalizować negatywny wpływ działalności biznesowej na klimat. Dzięki temu powstaje coraz więcej biurowców, które są przyjazne dla środowiska.

Czym wyróżniają się zrównoważone biurowce?

Zrównoważony budynek można porównać do zdrowego, prawidłowo funkcjonującego organizmu. Projektanci, którzy tworzą tego typu budowle, biorą pod uwagę wiele kwestii, są to np.:

  • zastąpienie betonu i stali bardziej ekologicznymi surowcami, np. takimi, które są pochodzenia naturalnego lub z recyklingu;
  • zaplanowanie pomieszczeń, które spełniają różnorodne potrzeby pracowników – multimedialne sale konferencyjne, ciche zakątki sprzyjające koncentracji, otwarte przestrzenie do pracy zespołowej, itp.;
  • zastosowanie ekologicznych materiałów wykończeniowych, które nie wydzielają szkodliwych lotnych związków organicznych;
  • wdrożenie systemów wentylacji i cyrkulacji powietrza, które zapobiegają wzrostowi stężenia dwutlenku węgla;
  • dobór optymalnego oświetlenia – zapewnienie pracownikom dostępu do światła dziennego pozytywnie wpływa na efektywność ich pracy i reguluje rytm dnia;
  • odpowiednia akustyka wnętrz;
  • widok z okna – optymalnym rozwiązaniem jest zapewnienie pracownikom widoku na otwartą przestrzeń, najlepiej na tereny zielone;
  • komfort termiczny – rozplanowanie ogrzewania i klimatyzacji w taki sposób, aby nie były uciążliwe dla pracowników;
  • rozwiązania oszczędzające energię, wodę i materiały biurowe.

Active design w służbie ekologii

Active design to koncepcja, która doskonale uzupełnia założenia zrównoważonego budownictwa. Jest to szereg rozwiązań, które mają m.in. przyczyniać się do budowania proekologicznych postaw wśród osób, które korzystają z przestrzeni zaprojektowanej z uwzględnieniem tych zasad. W koncepcje active design wpisują się m. in. rozwiązania takie jak:

  • lokalizowanie klatek schodowych w środkowej części budynku, aby pracownicy mieli do nich łatwy dostęp, a przez to chętniej przemieszczali się między kondygnacjami budynku na piechotę. Odrobina ruchu w trakcie pracy może pozytywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie pracowników, a jednocześnie przekłada się na oszczędność energii, która jest potrzebna do obsługi wind.
  • parkingi dla rowerów – to kolejne rozwiązanie, które zachęca pracowników do wyboru rozwiązań, które są przyjazne środowisku naturalnemu.
  • obszary zielone w obrębie budynku – mogą to być skwery usytuowane obok biura, ogrody na dachach, systemy retencji wody deszczowej, “hotele” dla ptaków i owadów.

Kreatywnych i proekologicznych rozwiązań jest naprawdę dużo. Zastosowanie takich rozwiązań i stworzenie zielonego azylu w pobliżu miejsca pracy to nowoczesne i coraz bardziej pożądane rozwiązania.

Zrównoważone biurowce na mapach polskich miast

“Zielone” biurowce w ostatnich latach coraz częściej wyrastają w miejskiej dżungli i sprzyjają środowisku naturalnemu. Nowoczesne siedziby firm i obiekty komercyjne wpisują się w trend budownictwa zrównoważonego. Zgodnie z jego wyznacznikami budynek powinien harmonizować się z otoczeniem, a także stanowić przyjazne miejsce dla tych, którzy przebywają w środku. Pracownicy każdego dnia spędzają w biurach wiele godzin, dlatego warto zadbać o ich komfort. Otoczenie, w którym się znajdują wpływa bowiem na ich samopoczucie i efektywność.

Warto sprawdzić, jak ten światowy trend sprawdza się w Polsce? Wnioski, które można wyciągnąć z analizy wyników badania „Zielona energia w MŚP. Pod lupą” opublikowanego rok temu przez EFL nie napawają optymizmem. Ze wspomnianego raportu wynika, że jedynie 17% firm dobrowolnie podejmuje inwestycje, które mają na celu dbanie o dobro środowiska. Ponad połowa firm objętych badaniem uznaje wdrażanie proekologicznych rozwiązań za obowiązek, do którego są zobligowani ze względu na zmiany klimatu, jednak te kwestie nie są dla nich priorytetem. Natomiast co czwarta firma w ogóle nie stosuje tego typu rozwiązań.

Wpływ na zmianę obecnej sytuacji mogą mieć regulacje Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia systemu opłat za emisję gazów cieplarnianych na nowe sektory. Wówczas może okazać się, że korzystanie ze zrównoważonego budownictwa stanie się dla firm najbardziej opłacalnym rozwiązaniem, na czym środowisko naturalne tylko skorzysta.

PODOBNE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA

SMART MIXER

ENERGY MIXER

AEROMIXER 2018

BOSETTI OPOWIADA O POLSCE

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

Obserwuj profil
Bosetti Global Consulting
na Linkedin