Lifestyle

Wakacje Polaków w 2018. Najpopularniejsze destynacje

W tym roku na urlopy wyjedzie 18 mln Polaków, z tego 60 proc. spędzi wakacyjny czas w kraju. Ci, którzy wyjeżdżają za granicę, wybierają najczęściej Hiszpanię. Włochy zajmują czwartą pozycję. – dowiadujemy się z corocznego raportu Mondial Assistance.

7,4 mln osób (40 proc., wzrost o 3,2 mln) wybiera się poza granice kraju, a przeszło 11 mln (60 proc., spadek o 1,2 mln) zdecydowało się na wakacje w Polsce. Brak planów deklaruje 36 proc. Badanych. Ponad połowa Polaków wyjedzie na wakacje z biurem podróży. O 1,2 mln wzrosła liczba osób organizujących wyjazd samodzielnie.

Największą popularnością wśród badanych cieszy się Hiszpania i należące do niej Wyspy Kanaryjskie (14 proc.). Na drugim miejscu utrzymuje się Chorwacja (12 proc., spadek o 2 p.p.). Trzecie zajmuje Grecja (10 proc., spadek o 1 p.p.), a czwarte Włochy (9 proc., spadek o 2 p.p.). W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych krajów z powrotem znalazły się Egipt (4 proc.), Tunezja (4 proc.), a także Turcja (3 proc.).

74 proc. planujących wyjazd kupi ubezpieczenie. Turyści planujący wykupić ubezpieczenie to przede wszystkim osoby pomiędzy 30 a 49 rokiem życia (55 proc., wzrost o 16 p.p.), posiadające dochód na gospodarstwo domowe powyżej 3 500 zł (68 proc., wzrost o 10 p.p.), wykształcenie wyższe (59 proc., spadek o 7 p.p.) i zamieszkujące największe miasta (24 proc. spadek o 2 p.p.).

 

Informacje o badaniu: Celem badania było poznanie preferencji i zwyczajów wakacyjnych. Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Mondial Assistance przez Ipsos Polska w dniach 4–17 maja 2018 roku. Badanie odbyło się w terminie zbliżonym do realizacji w poprzednich falach badania. To dało możliwość rzetelnej analizy trendów i zmian w zachowaniach Polaków planujących wakacje. Maj nie przez przypadek został wybrany na czas realizacji badania – w maju większość Polaków nie tylko planuje wyjazdy wakacyjne, ale też podejmuje niezbędne formalności związane z tymi wyjazdami. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wywiadów ilościowych techniką CATI (wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny) na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej ze względu na płeć, wiek i wielkość miejscowości. Wielkość próby badawczej (N) to 2000.

PODOBNE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA

SMART MIXER

ENERGY MIXER

AEROMIXER 2018

BOSETTI OPOWIADA O POLSCE

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

Obserwuj profil
Bosetti Global Consulting
na Linkedin