Lifestyle

Sporty dla wymagających. 5 dyscyplin do uprawiania na Dolnym Śląsku

Aktywność fizyczna wprowadza Cię w pozytywny nastrój? Jest formą odpoczynku od monotonnej pracy, stresu i sytuacji kryzysowych? Zmierz się ze swoimi słabościami i spróbuj czegoś nowego! Na Dolnym Śląsku znajdziesz wiele dyscyplin sportowych, które dadzą Ci ogromną dawkę adrenaliny i zapewnią niezapomniane doznania.

Żywioł: Powietrze

Gotowi? Start! Czas na lot szybowcem. Nowych wyzwań na niebie szukamy w Świebodzicach, cichej miejscowości, oddalonej 13 km od Wałbrzycha. To tutaj, z dala od ulicznego gwaru wielkiego miasta znajduje się lądowisko Towarzystwa Lotniczego, na którym można zakosztować emocji związanych z szybownictwem. Dla amatorów, dostępna jest opcja lotu z instruktorem. Pasjonaci mogą także zostać członkami stowarzyszenia i częściej podziwiać z góry pobliski Zamek Książ ukryty wśród drzew Książańskiego Parku Krajobrazowego.

Świat z lotu ptaka jest fascynujący – daje błogie chwile relaksu, poczucie wolności, oderwanie się od codziennych problemów. Oprócz odpoczynku, szybownictwo jest sportem, który uczy odpowiedzialności, wielozadaniowości, zachowania zimnej krwi w sytuacjach awaryjnych i samodyscypliny.

Swobodne latanie na paralotni między chmurami  jest również niecodzienną formą relaksu. Pod okiem doświadczonego instruktora, na lotnisku w Mirosławicach, z lotu ptaka możemy podziwiać panoramę Wrocławia: Sky Tower (będący najwyższym budynkiem w Polsce), mosty, czy wrocławską katedrę. To wszystko oglądane z niecodziennej perspektywy. Dla tych, którzy już po raz kolejny latają z paralotnią, we wsi Borowa (między Wrocławiem a Oleśnicą) realizowane są loty z akrobacjami.

Żywioł: Ziemia

Wspinaczki górskie – cel jest w górze

Przemierzanie skalistych półek z myślą o zdobyciu szczytu daje poczucie satysfakcji i spełnienia. Świadomość realizacji planów jest ważnym elementem w zachowaniu balansu życiowego. Wystarczy zapytać miłośników wspinaczki górskiej, co jest tak kuszącego w tej dyscyplinie sportu, a większość z nich odpowie, iż to harmonia, którą można osiągnąć po tak bliskim spotkaniu z przyrodą, daje im największą przyjemność. Wspinając się, pokonujemy nasz strach, który tylko ogranicza. Okolice Rudaw Janowickich w pobliżu Jeleniej Góry to tereny o zróżnicowanych pod względem stopnia trudności trasach wspinaczkowych. Góry Sokole zwane ,,Sokolikami” są uznawane za jedne z najciekawszych na Dolnym Śląsku miejsc dla miłośników wspinaczek. Ze szczytu możemy podziwiać ogromne skały, bloki skalne, bliźniaczą Krzyżną Górę, a także pasma górskie Karkonoszy.

fot. www.sokoliki.net
fot. www.sokoliki.net

Żywioł: Woda

Wartki nurt rzeki – spływy kajakowe i pontonowe
Dla osób, które nie boją się zmoczyć, Dolny Śląsk oferuje bliskie spotkania z wodnym żywiołem. Spływy kajakowe mogą się okazać świetnym sprawdzianem umiejętności szybkiej reakcji, gdy prowadzeni nurtem rzeki, omijamy  pojawiające się co kilka metrów nowe przeszkody. Wyprawa kajakami w Dolinie Baryczy to także spotkanie z unikalną fauną i florą. Możemy zobaczyć tutaj wiele gatunków zwierząt – orła bielika, bociana czarnego, czy roślin – ogromne Bagienne Olchy, Długosza królewskiego (gatunek paproci). Malowniczy Przełom Bardzki to przede wszystkim bogactwo górskich widoków. Wprawieni i bardziej doświadczeni mogą płynąć po 52-kilometrowym odcinku rzeki – Nysy Kłodzkiej, która jest niezwykle kręta i nie należy do najłatwiejszych w przeprawie.

(…) wędkarstwo dla refleksyjnych

Wędkarstwo wymaga wiele cierpliwości i zaangażowania. Zarzucając spławik przy brzegu możemy oddać się refleksji i odpocząć, a być może w tym czasie ryba złapie przynętę? Kaczy Staw Szczodre lub Staw w Smolcu kilka kilometrów od Wrocławia to miejsca, w którym żyją karpie, pstrągi czy leszcze. Jeśli szukamy zaś pięknego okazu, o niebagatelnych rozmiarach, które wprawi osłupienie znajomych, nie trzeba wyjeżdżać z Wrocławia. Między Mostem Bartoszowickim a Warszawskim, możemy wygodnie usiąść przy brzegu i wraz z przyjaciółmi cierpliwie oczekiwać na moment, w którym linka się poruszy. Pamiętajmy jednak, że na tym odcinku każda złowiona ryba musi zostać z powrotem wpuszczona do rzeki.

Dolny Śląsk jest niezwykle zróżnicowany krajobrazowo. Mamy do dyspozycji malownicze rzeki, góry i miejsca wspinaczkowe, tereny idealne do lotu szybowcem lub paralotnią. Latem wybór sposobów spędzania czasu wolnego jest większy. Warto spróbować, a ostatecznie kto wie… być może chwilowa aktywność przerodzi się w długoletni sport i pasję, którą będziemy realizować przez całe życie?

PODOBNE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA

SMART MIXER

ENERGY MIXER

AEROMIXER 2018

BOSETTI OPOWIADA O POLSCE

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

Obserwuj profil
Bosetti Global Consulting
na Linkedin