PODATKI

Slim VAT

slim vat

Na stronie Ministerstwa Finansów pojawiła się informacja o zakończeniu prac nad pakietem zmian w ustawie o podatku od towarów i usług. Projekt zmian określony został skrótem „SLIM VAT” to akronim od słów: Simply, Local and Modern i jak podkreśla MF „oznacza podatek prosty w obsłudze, dostosowany do lokalnej specyfiki państwa, w którym funkcjonuje”. Nowe przepisy zgodnie z planem resortu finansów mogłyby zacząć obowiązywać już w pierwszych miesiącach 2021 roku. Slim VAT zakłada zmiany w czterech obszarach:

Proste fakturowanie

  • Faktury korygujące in minus

Rezygnacja z formalnego warunku uzyskania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towarów lub usługobiorcę w przypadku faktur in minus, dzięki czemu będzie można obniżyć podstawę opodatkowania i VAT należny już w okresie wystawienia faktury korygującej.

  • Faktury korygujące in plus

Ich rozliczenie będzie dokonywane na bieżąco w okresie wystawienia faktury korygującej (w związku z przyczynami zaistniałymi po dokonaniu sprzedaży)

  • Ułatwienia dla eksporterów

Zaliczki w eksporcie
Dla zastosowania stawki VAT 0 % od zaliczki w eksporcie towarów termin na wywóz towarów zostanie wydłużony z 2 do 6 miesięcy.

  • Wspólne kursy walut z podatkiem dochodowym

Podatnik będzie mógł wybrać do VAT zasady przeliczania kursu walut jak przy przeliczaniu kursu dla podatku dochodowego, czyli daje to możliwość ustalenia jednego kursu walut do rozliczania transakcji VAT oraz CIT/PIT

Korzyści finansowe

  • Dla podatników stosujących rozliczenia miesięczne termin odliczania podatku VAT na bieżąco zostanie wydłużony do 4 miesięcy. Oznacza to, iż faktury zakupowe będzie można rozliczać w ciągu czterech miesięcy bez konieczności korygowania deklaracji VAT.
  • Możliwość odliczania podatku VAT od zakupu usług noclegowych nabytych w celu ich dalszej odsprzedaży.
  • Zwiększenie limitu na prezenty o małej wartości z 10 zł do 20 zł

Autor: Katarzyna Szkałuba, Główna Księgowa, Bosetti Global Consulting

PODOBNE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA

SMART MIXER

ENERGY MIXER

AEROMIXER 2018

BOSETTI OPOWIADA O POLSCE

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

Obserwuj profil
Bosetti Global Consulting
na Linkedin