Lifestyle

Polki wśród najbardziej przedsiębiorczych w Europie

Polska jest druga w Unii Europejskiej pod względem liczby kobiet pełniących stanowiska kierownicze. Pierwsze miejsce zajmują Łotyszki.

Na podstawie danych Eurostat dowiadujemy się, że 41,8 proc. stanowisk menadżerskich w Polsce zajmowanych jest przez kobiety. Dla przodującej Łotwy wskaźnik wynosi 46 proc. a średnia unijna to niecałe 34 proc. Polki górują także nad mężczyznami jeśli chodzi o poziom wykształcenia, a doganiają ich w kwestii otwierania własnych działalności gospodarczych – 37 proc. zakładanych firm prowadzonych jest przez kobiety właśnie. Oznacza to, że niemal co 10 kobieta prowadzi w Polsce swój biznes. W Niemczech z kolei to jedynie 3,3 proc. Czołówkę badania Eurostatu objęły kobiety z Europy Wschodniej tj. Słowenia, Węgry, Bułgaria, Estonia. Pozytywne trendy odnotowuje się też w Szwecji. Z kolei słabo wypada Finlandia, Dania i z najgorszym wynikiem Luksemburg.

Mimo wielu pozytywnych zmian na przestrzeni ostatnich lat, w Polsce nadal stosunkowo mało jest kobiet w radach nadzorczych firm i zarządach. Jak podaje analiza firmy doradczej Deloitte udział kobiet w radach nadzorczych to 15,2 proc. Jedynie 6.3 proc. to kobiety pośród zarządzających 480 spółkami z głównego parkietu giełdy.

Natomiast na Półwyspie Apenińskim są 3 miliony kobiet, które prowadzą własną działalność gospodarczą. Przedsiębiorczość kobiet we Włoszech ma się dobrze biorąc pod uwagę, że liczba firm, których właścicielkami są kobiety to 845.895, z kolei 624.491 kobiet pełni rolę wspólniczek, a 1.090.693 to kobiety zarządzające. Wysoki odsetek kobiet, które prowadzą własny interes odnotowuje się w centralnej i północno-zachodniej części Włoch, co oscyluje wokół wartości minimalnej w Trentino Alto Adige (23,4%) i maksymalnej w Valle d’Aosta (30,2%). Jak potwierdza Włoskie Stowarzyszenie Rzemiosła kobiety działają przede wszystkim w branży handlowej tj. 23,7%, następnie 10,5% w hotelarstwie i gastronomii, a w sektorze produkcyjnym (10,2%). W 2017r. Włochy były drugim krajem europejskim pod względem liczby kobiet przedsiębiorców po Wielkiej Brytanii.

Źródło: Eurostat, EDN HUB

PODOBNE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA

SMART MIXER

ENERGY MIXER

AEROMIXER 2018

BOSETTI OPOWIADA O POLSCE

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

Obserwuj profil
Bosetti Global Consulting
na Linkedin