PODATKI

Planowane zmiany w podatkach dla małych i początkujących firm – projekt ustawy 15 proc. CIT

W lutym rząd opublikował projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Najistotniejszą kwestią w ramach proponowanych zmian jest obniżenie stawki podatku dochodowego od osób prawnych z 19 proc. do 15 proc. Nowa stawka weszłaby w życie od 2017 r.

Korzystne zmiany nie dotyczą wszystkich podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Skorzystać z niej będą mogły jedynie te podmioty, które w rozumieniu ustawy posiadają status małego podatnika lub podatnika rozpoczynającego działalność gospodarczą. Przypomnijmy, że małymi podatnikami w podatku dochodowym od osób prawnych są podatnicy, u których wartość przychodu ze sprzedaży wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 1,2 mln euro przeliczonej według zasad określonych w ustawie.

Podatnicy którzy rozpoczynają działalność gospodarczą, ale powstali w wyniku określonych operacji restrukturyzacyjnych tj. przekształcenia, połączenia lub podziału wskazanych w projekcie podmiotów, nie będą mogli stosować obniżonej stawki podatkowej.

 

Photo credit: vistavision via Foter.com / CC BY-NC-ND

PODOBNE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA

SMART MIXER

ENERGY MIXER

AEROMIXER 2018

BOSETTI OPOWIADA O POLSCE

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

Obserwuj profil
Bosetti Global Consulting
na Linkedin