PODATKI

Obniżony limit płatności gotówkowych dla firm

Od 1 stycznia 2017 roku został obniżony limit płatności gotówkowych realizowanych przez przedsiębiorców. Dotychczasowy limit w wysokości 15 tys. eur obowiązywał do 31 grudnia 2016 roku.

Do tej pory przekroczenie limitu nie powodowało żadnych konsekwencji podatkowych, chyba że podczas kontroli organ kontrolujący dowiódł, że operacja gospodarcza, z która związana jest płatność w rzeczywistości nie miała miejsca.
Po zmianie przepisów firmy mogą realizować płatności gotówką tylko jeśli nie przekroczą one 15 tys. zł. Płatności powyżej tej kwoty muszą być realizowane za pośrednictwem rachunków płatniczych.

Jeśli pomimo limitu, podmiot dokona transakcji gotówkowej powyżej 15 tys. zł, nie będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartości ponad 15 tys. zł.

Jeżeli przedsiębiorca zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatek przed dniem rozliczenia gotówkowego, wówczas zobowiązany będzie do pomniejszenia kosztów podatkowych w miesiącu rozliczenia. W przypadku braku możliwości zmniejszenia kosztów podatkowych korektę należy przeprowadzić odpowiednio zwiększając przychody podatkowe.

Nowe zasady obowiązują od płatności przeprowadzanych w roku podatkowym rozpoczynającym się 1 stycznia 2016. W przypadku spółek z przesuniętym rokiem podatkowym, przesunięciu ulega także wprowadzenie nowych regulacji.

Autor: Krystyna Lenart

PODOBNE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA

SMART MIXER

ENERGY MIXER

AEROMIXER 2018

BOSETTI OPOWIADA O POLSCE

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

Obserwuj profil
Bosetti Global Consulting
na Linkedin