PODATKI

Nowa matryca stawek VAT

IVA_VAT-Nuove

Nowa matryca VAT została opracowana już w 2019 r. wraz z nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, a datę obowiązywania większości nowych stawek ustawodawca ustalił na 1 kwietnia 2020 r. Przepisy nie weszły jednak w życie w pierwotnie planowanym terminie – z powodu koronawirusa ale nowy termin zbliża się wielkimi krokami. Już 1 lipca wejdzie w życie nowa matryca stawek VAT, która została stworzona w oparciu o następujące założenia:
– wykorzystanie do identyfikowania dla potrzeb VAT nomenklatury scalonej (CN) – w odniesieniu do towarów oraz PKWiU 2015 – w odniesieniu do usług;

– Objęcie jedną stawką w jak największym stopniu całych grup towarowych (w miarę możliwości) działów CN. Oznacza to istotne zmniejszenie liczby pozycji w nowych załącznikach nr 3 i nr 10 do ustawy o VAT, które zawierają wykazy towarów i usług opodatkowanych według stawek odpowiednio 8% i 5%;

– przyjęcie – w przypadku konieczności zmiany stawki na dane towary – generalnie zasady obniżania stawek „równanie w dół”, przy punktowych podwyżkach stawki.

Nowa matryca stawek VAT ma zapewnić z jednej strony podatnikom, a z drugiej również organom podatkowym większą pewność w stosowaniu konkretnych stawek podatku. Wydawane mają być też wiążące informacje stawkowe (WIS), które będą chronić podatnika. Wprawdzie wnioski do WIS można już składać od zeszłego roku jednak decyzje wydawane przez ten organ staną się wiążące dopiero od 1 lipca 2020 roku.

Autor: Katarzyna Szkałuba, Główna Księgowa, Bosetti Global Consulting

PODOBNE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA

SMART MIXER

ENERGY MIXER

AEROMIXER 2018

BOSETTI OPOWIADA O POLSCE

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

Obserwuj profil
Bosetti Global Consulting
na Linkedin