BUSINESS FOCUS

Korekty na rynku gazu, dobre prognozy odnośnie prądu raport z rynku energii i gazu

Ceny gazu na giełdzie holenderskiej zbliżają się do pułapu 50 euro, gaz na rynku dnia następnego zamyka się na poziomie niecałych 240 zł/MWh:

Prognozy na rynkach długoterminowych zamykają się na poziomie ok. 308,75 zł/MWh (dostawa na rok 2024):

Do ceny gazu w hurcie należy doliczyć około 88 zł/MWh za koszty bilansowania, transakcji giełdowych oraz certyfikatów białych. Na chwilę obecną spółki obrotowe wyceniają gaz z dostawą na rok 2024 w cenach około 450 zł/MWh dla sektora masowego. Można więc założyć, iż realna wycena ryzyka gazu na ten moment wynosi około 50 zł/MWh, uległa ona zatem korekcie o około 60% względem końca roku 2022.

Szanse:

  • Gaz taniał w okresie grzewczym, logicznie zakładając ceny gazu powinny ulegać dalszej korekcie poza sezonem,
  • Ceny gazu mają pośredni wpływ na ceny energii elektrycznej, wcześniej to właśnie gaz oraz seria awarii w systemie mocowym UE doprowadziły do drastycznych cen energii elektrycznej w Unii (chociażby awarie i wyłączenia bloków jądrowych we Francji) pomijając już sam aspekt czysto spekulacyjny,
  • Wspólne zakupy UE zatwierdzone w tamtym roku powinny ograniczyć mechanizm licytacji na giełdzie, kiedy to dla przykładu w tamtym roku Niemcy były gotowe zapłacić każdą cenę za gaz, byleby tylko był.

Ryzyka:

  • obecny kształt rynku gazu jest w dużej mierze spowodowany ograniczeniami w jego poborze, nie tylko w obiektach pożyteczności publicznej w UE, ale także większość spółek obrotowych raportuje straty związane ze sprzedażą gazu, ponieważ ograniczony pobór przez odbiorców końcowych którzy zamówili gaz w określonej ilości a potem ograniczyli jego pobór jest realną stratą dla spółki, która kupiła ten gaz po wysokich cenach z rynku.
  • Średnie wypełnienie magazynów w Unii jest pomiędzy 65 a 70%, zwiększony popyt po sezonie grzewczym może powodować wzrost cen,
  • Spółki wytwórcze mogą ponownie podjąć produkcję energii z gazu, którą zaniechały w roku 2022 co może być kolejną przyczyną wzrostu cen.
  • Duża ilość odbiorców jest obecnie chroniona różnego rodzaju tarczami mającymi za zadanie ograniczenie podwyżek, koszt ten przerzucany w Polsce jest na monopolistę PGNiG (obecnie już grupa Orlen). Straty ponoszone w chronionych sektorach trzeba odrabiać w pozostałych grupach nie objętych tarczami. Może być to mechanizm powstrzymujący spółki obrotowe do zejścia z cen do poziomów obowiązujących na rynkach – ponieważ ceny monopolisty rynkowego są w tym momencie punktem odniesienia dla konkurencji. Obecnie PGNiG dla Klientów spoza pionu kluczowego (zużycie powyżej 3 GWh na rok) ma ofertę z gwarancją ceny na poziomie 525 zł/MWh do końca 2025 roku. Cena gazu w taryfie wynosi zaś 641 zł/MWh.

Rekomendacje:

  • Dla podmiotów zmagających się obecnie z cenami z taryfy umowa w oparciu o notowania giełdowe powinna zredukować koszt bieżący o blisko 40%,
  • Dla podmiotów zabezpieczonych umową lojalnościową na okres do końca 2023 roku i dalej – obserwacja rynku i dokonanie zakupu z gwarancją ceny stałej. Żyjemy w niepewnych czasach które pokazały, że Klienci zabezpieczeni cenami stałymi gazu w firmach, które utrzymały warunki cenowe w momencie największych wzrostów uchronili się przed gigantycznym wzrostem kosztów bieżących.

W celu uzyskania dalszych informacji prosimy o kontakt: mcwik@energemini.pl

PODOBNE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA

SMART MIXER

ENERGY MIXER

AEROMIXER 2018

BOSETTI OPOWIADA O POLSCE

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

Obserwuj profil
Bosetti Global Consulting
na Linkedin