Lifestyle

Dolny Śląsk w zimowej aurze. 3 miejsca warte odwiedzin

Minusowe temperatury i opady śniegu nie mogą być powodem, aby całą zimę przesiedzieć w domu. Tym bardziej, że nasz region w te mroźne miesiące roku potrafi zachwycić! Przedstawiamy Wam urokliwe miejsca na mapie Dolnego Śląska. Możecie tu zakosztować rozgrzewającego ruchu oraz leniwego wypoczynku, który pomoże zregenerować siły.

Złoty Jar w Złotym Stoku

Złoty Stok to miejscowość z tysiącletnią historią górniczą, o tyle wyjątkową, że związaną z najbardziej pożądanym kruszcem – złotem. Obecnie można zwiedzać 3 z podziemnych korytarzy ciągnących się w całości przez 320 km. Na trasie napotykamy starego alchemika, gnoma, możemy zobaczyć podziemny wodospad lub przepłynąć się łódka w starej sztolni. Miasteczko pełne jest starych, kolorowych kamienic i wąskich uliczek, idealnych do spacerowania i zagubienia się.

To, co jednak najbardziej zachwyca w tej małej miejscowości to pensjonat Złoty Jar. Wybudowany nad Złotym Potokiem w 1925 roku w romantycznej dolinie Gór Złotych, już od prawie stu lat cieszy się ogromną popularnością jako miejsce wypoczynku. Nieopodal przebiega najstarszy polski szlak turystyczny imienia Orłowicza, biegnący aż w Góry Izerskie. Nie trzeba jednak oddalać się zbytnio, aby zaczerpnąć świeżego powietrza, bowiem miasto okalają trasy spacerowe i rowerowe.

Narciarskie trasy i biały puch czekają w oddalonej o 30 km Czarnej Górze lub Zieleńcu. W okolicy warto odwiedzić także Paczków – Polskie Carcassonne, Ząbkowice Śląskie zwane Frankenstein, Twierdzę Kłodzką, Zamek w Kamieńcu Ząbkowickim, zamek w Jaworniku w Czechach.

Fot. Złoty Jar
fot. Złoty Jar

Facebook Zloty Jarhttp://zlotyjar.pl/

Kompleks Dworzysko w Szczawnie Zdroju
Dworzysko to dawny majątek hrabiny Idy von Hochberg wybudowany w XIX wieku w stylu szwajcarskim. W malowniczy sposób dopełnił szczawieńską infrastrukturę sanatoryjną, z której korzystali kuracjusze zjeżdżający licznie uzdrowiska. W Dworzysku znajdowała się ferma owiec, krów i kóz, dzięki którym prowadzono leczenie serwatkami oraz gospoda Ida Hof. Dziś odnowiony Dwór Idy otwiera swoje podwoje dla turystów szukających noclegów z widokiem na góry, Kawiarnia Szwajcarka zaprasza na pyszne desery, a prawdziwą wisienką na torcie jest restauracja Babinicz, która pod wodzą szefa kuchni Wojciecha Harapkiewicza serwuje lokalne specjały, dziczyznę i wspaniałe nalewki domowej roboty. Oprócz radości dla podniebienia przybysze mogą odnaleźć tu odrestaurowaną stadninę koni wraz z ujeżdżalnią i pobliskimi łąkami idealnymi na konne eskapady. Mniej zaawansowanym proponujemy udział w zimowych kuligach zaprzężonych w konie z saniami.

Fot. FB Dworzysko

 

Fot. Fabio Flaminio

Facebook Dworzyskohttp://www.dworzysko.pl/

Pasmo górskie Rudawy Janowickie
Rudawski Park Krajobrazowy położony jest w południowej części województwa dolnośląskiego. W letnie miesiące warto tu wybrać się na wycieczki piesze, rowerowe, konne, podziwiać krajobrazy i wyjątkową florę. Mimo, że Rudawy są pasmem górskim znacznie mniejszym niż Karkonosze czy Góry Izerskie, mają do zaoferowania tułaczki po malowniczych trasach górskich, na których możemy napotkać serię średniowiecznych krzyży pokutnych. 
W okresie zimowym, podziwiać widoki możemy podczas wypraw na nartach biegówkach. Wycieczkę warto zacząć w Jakuszycach przy granicy czeskiej. Na narty zjazdowe dla początkujących zaprasza oddalony o 20 min. Karpacz lub Dziwiszów. Z kolei miłośnicy pozasportowych rozrywek mogą zwiedzać Dolinę Pałaców i Ogrodów, okoliczny Zamek Bolczów, Pałac w Bukowcu, Bobrów, Łomnicę, Wonów, Karpniki, Janowice, Mysłakowice lub oddać się odrobinie relaksowi wellness w Termach Cieplickich w Jeleniej Górze. Na koniec nie możemy zapominać o wyjątkowym miejscu na mapie regionu – malutkiej Miedziance, która kiedyś zasłynęła wydobyciem rud miedzi, a dziś odradza się dzięki Browarowi Miedzianka i wspaniałym lokalnie ważonym piwom, których warto skosztować.

fot. FB@VisitKarkonosze
fot. FB Maja 37

Gdzie warto przenocować w Rudawach?
Maja 37 
Chata Piaskowy Koń
Skalne Uroczysko

Dolny Śląsk zaprasza!

PODOBNE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA

SMART MIXER

ENERGY MIXER

AEROMIXER 2018

BOSETTI OPOWIADA O POLSCE

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

Obserwuj profil
Bosetti Global Consulting
na Linkedin