BUSINESS FOCUS

Doliny wodorowe w Polsce

Panel „Doliny wodorowe – trampolina do ogólnoeuropejskiej gospodarki wodorowej” wywołał wiele emocji. Odbył się on w ramach XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu (wrzesień 2023). Wydarzenie zostało poprowadzone przez Redaktora Naczelnego Manager Report Bolesława Goranczewskiego, a w dyskusji wzięli udział m.in. Ireneusz Zyska (Sekretarz Stanu i Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii w Ministerstwie Klimatu i Środowiska), Cezariusz Lesisz (Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu), Jacek Bogusławski (Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego).

Wodór źródłem energii?

Jednym z poruszonych zagadnień była dekarbonizacja. Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, czy wodór to paliwo przyszłości. Minister Zyska twierdzi, że wspomniany pierwiastek pozwoli nie tylko zredukować poziom emisyjności toksycznych związków, ale także połączyć różne sektory. Dekarbonizacja to szansa na zespolenie energii elektrycznej, cieplnej i chemicznej. Oczywiście konieczne jest wdrażanie nowych technologii, co nie jest prostym zadaniem. Na uwagę zasługuje fakt, że Polska bierze aktywny udział w organizacjach międzynarodowych (m.in. Hydrogen Europe, European Hydrogen Partnership). Plusem jest także całkiem nieźle rozwinięta sieć partnerstwa sektorowego – na obecny moment liczba podmiotów przekracza 250. Gospodarka wodorowa jest dobrze zorganizowana, dzięki czemu może sprawnie reagować na pojawiające się wyzwania i zagrożenia.

Wodór w transporcie – prognozy

Wysoka emisyjność sprawia, że państwa członkowskie poszukują skutecznych rozwiązań wspierających klimat. Rośnie znaczenie odnawialnych źródeł energii w branży transportowej, jednak wdrożenie zmian wymaga nie tylko ogromnych nakładów pracy, ale również pieniędzy. Właśnie z tego powodu na dekarbonizację w omawianym sektorze gospodarki trzeba jeszcze poczekać. Do tego zagadnienia odniósł się Cezariusz Lesisz. Uważa on, że dużą rolę pełni tutaj ustawodawca, który wyznacza kierunki, a także wprowadza potrzebne legislacje. Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu twierdzi, że w dalszej perspektywie wodór pozwoli obniżyć koszty.

Doliny wodorowe – główne cele

Lesisz podkreśli, że konkurencyjność gospodarki europejskiej spada. Rośnie za to zapotrzebowanie na odnawialne, a zarazem tańsze źródła energii. Doliny wodorowe to sieci, które zrzeszają samorządy, organizacje i przedsiębiorstwa uczestniczące w rozwoju technologii. Wszystko po to, aby w niedalekiej przyszłości dekarbonizacja stała się realna. Trzeba mieć świadomość, że poważnym ograniczeniem jest budżet, jednak dzięki wnioskom o fundusze krajowe i unijne można pokonać pewne problemy finansowe. Minister Zyska dodał, że Polska rozpoczęła prace nad autobusem napędzanym wodorem, a także elektryczną lokomotywą.

Produkcja wodoru zielonego

Bolesław Goranczewski (Członek Zarządu Zakładów Azotowych Kędzierzyn) zaznaczył, że podstawą produkcji jest wodór szary. Wodór zielony (odnawialne źródło energii) jest wytwarzany na skutek elektrolizy lub fotowoltaiki. W planach jest rozpoczęcie jego produkcji, jednak to przedsięwzięcie niezwykle skomplikowane, a zarazem kosztowne. Na ten moment nie można stwierdzić, czy produkcja wodoru zielonego na wielką skalę stanie się realna. Zakłady w Kędzierzynie-Koźlu (spółka Skarbu Państwa) są kompleksowo przygotowane na realizację nowych strategii. Odnotowuje się jednak braki w infrastrukturze (m.in. do ładowania samochodów elektrycznych z napędem wodorowym), co generuje konieczność modernizacji. Leży to po stronie Społecznej Odpowiedzialności Biznesu Spółek Skarbu Państwa.

Wielkopolska Strategia Wodorowa

Wielkopolska Strategia Wodorowa działa na rynku lokalnym. Jacek Bogusławski wspomniał, że miejskie zakłady autobusowe w Poznaniu i Koninie dysponują autobusami napędzanymi zielonym wodorem. Nowe technologie przyczynią się nie tylko do spadku kosztów, ale również wzmocnienia konkurencyjności na rynku międzynarodowym. Ciekawym faktem jest, że władze wspomnianego województwa mają w planach budową osiedli w stu procentach zasilanych wodorem.

Podobał Ci się nasz artykuł? Polecamy także inne teksy o podobnej tematyce: https://bosetti-blog.pl/category/business-focus/

PODOBNE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA

SMART MIXER

ENERGY MIXER

AEROMIXER 2018

BOSETTI OPOWIADA O POLSCE

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

Obserwuj profil
Bosetti Global Consulting
na Linkedin