BUSINESS FOCUS

Biogaz – kiedy będzie wykorzystywany w Polsce?

biometan w polsce

Obecnie coraz częściej wybierane są rozwiązania, które funkcjonują w zgodzie z ekologią. Chodzi tutaj głównie o zasoby, do których produkcji wykorzystywane są przede wszystkim surowce naturalne, odnawialne lub odpady, które standardowo są wyrzucane. W wielu przypadkach to właśnie z pozoru niepotrzebne odpady, mogą okazać się tym elementem, który można wykorzystać ponownie.

Biogaz pochodzi ze zbiorów ścieków, odpadów komunalnych organicznych, a nawet zwierzęcych odchodów. W wielu przypadkach do produkcji biometanu korzysta się także z zachodzących procesów gnilnych wymienionych wyżej surowców. Jest to w pełni zgodne z naturą, dlatego warto wykorzystywać to rozwiązanie.

Biometan w Polsce?

Na mocy porozumienia podpisanego w listopadzie 2021 roku, możemy spodziewać się rozpoczęcia produkcji biogazu także w Polsce. Wymaga to nie tylko współpracy z inwestorami, przedsiębiorcami, którzy mają siedzibę w naszym kraju, ale także z pochodzącymi z zagranicy oraz z rządem, który zdecyduje się dofinansowywać całe przedsięwzięcie.

Dlaczego biometan jest tak chętnie wykorzystywany?

Musimy wiedzieć, że biogaz produkowany jest z surowców, które nie są już potrzebne w takiej formie, w jakiej występują. Możemy mieć więc pewność, że produkując biometan pozbędziemy się w znacznym stopniu organicznych odpadów komunalnych, a także i ścieków. Zmniejszy się także ilość odchodów odzwierzęcych, co nie tylko przyczyni się do produkcji tak potrzebnego biometanu, ale także nie będzie konieczności niszczenia odpadów, które po upływie określonego czasu stają się niebezpieczne, a ich eliminowanie, bardzo kosztowne.

Korzystanie z naturalnych surowców do produkcji biogazu

Produkcja zgodna z ekologią przyczynia się do poprawy naszych warunków naturalnych, a także mamy pewność, że surowców nieodnawialnych w najbliższym czasie nie zabraknie. Jest to kluczowe, kiedy chcemy mieć pewność, że produkcja tak potrzebnego gazu, nie będzie przyczyniać się do pogorszenia stanu środowiska naturalnego. Biogaz to alternatywa, która nie tylko pomaga w eliminacji szkodliwych odpadów, ale także wykorzystuje je w celach produkcji prawdziwie ekologicznego gazu, który może zostać wykorzystany na wiele różnych sposobów.

Do czego wykorzystywany jest biogaz?

Biometan może zostać wykorzystany na wiele różnych sposobów. Bez problemu za jego pomocą jesteśmy w stanie wytworzyć energię cieplną, a także elektryczną. Po odpowiednim przetworzeniu biogazu nic nie stoi na przeszkodzie, aby zasilał pojazdy, które są nim napędzane. Produkcja Biogazu w Polsce może więc nie tylko pomóc gospodarce kraju, bo wytwarzanie wszechstronnego gazu odbywa się z surowców, które nasz kraj posiada, ale także znacznie zmniejszy się ilość odpadów, które nie są już do niczego potrzebne. Do produkcji biogazu jednak sprawdzą się idealnie.

Ścisła współpraca z wieloma sektorami nauki

Warto dodać, że aby produkcja biogazu mogła zostać wdrożona w Polsce, to wymagana jest współpraca z wieloma sektorami nauki. Zgoda rządu, może okazać się niewystarczająca bez pomocy przedsiębiorców i inwestorów zagranicznych. Na mocy ustawy podpisanej w listopadzie w roku 2021 możemy mieć jednak przypuszczenia, że biometan w najbliższych latach zacznie być produkowany w Polsce. Dzięki temu nie tylko staniemy się pod tym względem samowystarczalni, ale także zadbamy o ekologię i nauczymy się, jak wykorzystywać surowce, które do tej pory były eliminowane poprzez ich niszczenie.

Polecamy nasz artykuł: Nowelizacja ustawy o OZE – regulacje dotyczące biometanu

PODOBNE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA

SMART MIXER

ENERGY MIXER

AEROMIXER 2018

BOSETTI OPOWIADA O POLSCE

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

Obserwuj profil
Bosetti Global Consulting
na Linkedin