BUSINESS EDU

Zielona energia – rekord polskiej fotowoltaiki

rekord polskiej fotowoltaiki

Zielona energia bije rekordy! W dużej mierze odpowiadają za to sprzyjające warunki atmosferyczne. Omawiana technologia pod wieloma względami przewyższa pozostałe źródła energii. Dowodzą temu liczne statystyki z ostatnich miesięcy. Dnia 6 września 2023 w godzinach 12-13 elektrownie fotowoltaiczne pracowały z mocą 9,27 GW. Wyprodukowały dokładnie 9274,8 MWh energii elektrycznej – to dotychczas najwyższy wynik odnotowany w Polsce.

Fotowoltaika kontra pozostałe źródła energii odnawialnej

W Polsce podstawę systemu energetycznego nadal stanowi węgiel kamienny oraz brunatny. Wykorzystanie wspomnianych surowców od lat utrzymuje się na podobnym poziomie. Instalacje fotowoltaiczne muszą mierzyć się z pewnymi ograniczeniami, ponieważ produkcja energii następuje wyłącznie w godzinach dziennych. Pomimo tego pozwalają one osiągnąć najlepsze wyniki na rynku zielonej energii. Na obecny moment nie można wskazać godnego „konkurenta”.

Prawdą jest, że elektrownie wiatrowe pozwalają wypracować całkiem dobre wyniki, jednak jest ich zbyt mało, aby znacząco wpłynęły na krajowy rynek energetyczny. Odnotowuje się dni zwiększonej produktywności, jednak po nich przychodzą znaczne spadki. Niewielkie znaczenie mają również pozostałe źródła energii odnawialnej, takie jak elektrownie szczytowo-pompowe, wodne przepływowe, biomasa.

Znaczenie magazynów energii

Instalacje fotowoltaiczne są uzależnione od poziomu nasłonecznienia. Pewne jest to, że wraz z nadejściem pochmurnych dni ilość produkowanej energii elektrycznej spadnie. Właśnie dlatego tak dużą rolę odgrywa jej magazynowanie. Trwają badania, które być może pozwolą w przyszłości przechowywać nadwyżkę przez optymalny czas. Obecne magazyny energii są niewystarczające do tego, aby osiągnąć pożądane efekty. Potrzeba wiele pracy, aby znaleźć sposób na długotrwałe magazynowanie zielonego paliwa.

Naukowcy stale poszukują innych wydajnych oraz niskoemisyjnych źródeł energii. Bez nich niemożliwe jest całkowite zrezygnowanie z paliw kopalnianych, które dominują w produkcji polskiej energii. Nie można powiedzieć, kiedy sytuacja w Polsce ulegnie zmianie. Znacznym utrudnieniem są ogromne koszta inwestycyjne, które uniemożliwiają wdrażania kolejnych instalacji.

Instalacje fotowoltaiczne konsumowane

Polska Sieć Elektroenergetyczna regularnie przekazuje dane dotyczące produkcji energii przez instalacje fotowoltaiczne. Nie każdy jednak wie, że nie obejmują one autokonsumpcji. Trzeba wiedzieć, że udział mikrointalacji PV prosumentów jest ogromny. To około 3/4 produkcji krajowej. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że liczby podane w statystykach byłyby o wiele wyższe.

Tauron Dystrybucja to jeden z największych operatorów sieci dystrybucyjnych w Polsce. W ostatnim czasie firma poinformowała, że średni udział instalacji fotowoltaicznych konsumowanych wynosi 1/5, natomiast pozostała energia przekazywana jest przez prosumentów do sieci. Należy więc być świadomym, że rzeczywista produkcja zielonego paliwa w Polsce jest o wiele wyższa. Kraj nad Wisłą dąży do osiągnięcia unijnych standardów.

Wpływ fotowoltaiki na rynek paliw kopalnianych

Instalacje fotowoltaiczne biją rekordy, co ma wpływ na rynek paliw kopalnianych. Marek Józefiak twierdzi, że dzięki fotowoltaice w skali roku zaoszczędzimy około 5 milionów ton węgla (100 tysięcy wagonów), co jest znakomitym wynikiem. Warto pamiętać o kryzysie energetycznym, który doprowadził do m.in. spadku wydobycia węgla. Każda oszczędność jest na wagę złota.

Jóźwiak uważa również, że „fotowoltaika wypełnia lukę po węglu”. Prawdą jest, że kopalnie węgla systematycznie obniżają wydobycie, jednak pomimo tego odnoszą rekordowe zyski. Na zielonym paliwie ma szansę zyskać każdy obywatel. Możliwość uzyskania wsparcia finansowego zachęca do podjęcia decyzji o montażu paneli fotowoltaicznych. Dla niektórych bodźcem są także niemałe koszty zakupu węgla. Ogrzewanie domu stało się coraz droższe, co ma swój wpływa na wzrost znaczenia mikroinstalacji PV. Prognozy są obiecujące – istnieje duże prawdopodobieństwo, że w kolejnych latach moc fotowoltaiki w Polsce i na świecie poszybuje w górę.

PODOBNE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA

SMART MIXER

ENERGY MIXER

AEROMIXER 2018

BOSETTI OPOWIADA O POLSCE

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

Obserwuj profil
Bosetti Global Consulting
na Linkedin