BUSINESS EDU

Wzrost kosztów energii elektrycznej o 20 % w 2019 roku, o 30 % w 2020 roku

Z prognoz kosztów energii elektrycznej na najbliższe trzy lata (2019-2021) zawartych w miesięcznym raporcie z czerwca 2018 roku opracowanego przez polską Towarową Giełdę Energii (TGE SA) wynika, że w ciągu 2019 roku koszt energii elektrycznej wzrośnie o około 20% w porównaniu z rokiem 2018, a w roku 2020 o 30%. Ponadto jak wynika z wartości kontraktów terminowych (future) będących przedmiotem aktualnie zawieranych transakcji, do roku 2021 przewiduje się wzrost o prawie 20 euro / MWh w stosunku do roku 2017. W rezultacie wzrost ceny energii przełoży się bezpośrednio również na koszty dostaw surowców i półproduktów.

Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w Raporcie.

Wzrost kosztu energii elektrycznej wynika z następujących czynników: a) stałego wzrostu popytu na energię elektryczną przez sektor przemysłowy i mieszkaniowy w Polsce; b) ograniczonych źródeł produkcji energii elektrycznej, w szczególności z węgla, wymagających przy tym istotnej restrukturyzacji c) konsekwencji polityki prowadzonej przez polski rząd, zasadniczo zapewniającej ochronę aktualnym
źródłom energii (tj. węgla), która nie wspiera alternatywnych źródeł energii (np. źródeł odnawialnych).

W związku z tym w styczniu 2018 roku Bosetti Global Consulting połączyła siły z Energemini Group, zespołem ekspertów w dziedzinie efektywności energetycznej o wieloletnim doświadczeniu z powodzeniem działającym zarówno we Włoszech, jak i za granicą.
Współpraca ta zaowocowała powstaniem Energemini Polska, z siedzibą we Wrocławiu, zatrudniającej ekspertów przebywających na stałe w Polsce, których zadaniem jest obsługa klientów firmy Bosetti, zapewniając im wsparcie na tak delikatnym etapie nadchodzących zmian. Koordynatorem wrocławskiego biura jest inż. Marco Ferrara, ekspert w zarządzaniu energią, posiadający ponad 15-letnie doświadczenie w sektorze zarówno w zakresie technicznym, jak i menadżerskim.

Celem Energemini Polska jest przemiana tego trudnego położenia w szansę poprzez uruchomienie korzystnego procesu przewidującego:
– Wewnętrzne audyty zużycia energii elektrycznej, gazu i paliw;
– Instalację systemów stałego monitorowania zużycia, dla każdego z działów z osobna, według wskazań kierowników zakładu. Wybrany system przewiduje szybką instalację w dowolnym otoczeniu, nieograniczony dostęp dla operatorów i dyrektorów, działanie w trybie GSM-Wireless (bezprzewodowo), możliwość dostępu za pomocą smartphona, personalizację tablicy EPI (energy performance indicator)
itd.;
– Stałą analizę danych oraz sporządzanie dla zarządu przedsiębiorstwa propozycji usprawnień i zwiększenia efektywności, osadzone w odpowiednim kontekście, przewidujące możliwości zachęty i/lub ułatwienia przeprowadzenia wymaganych działań;
– Proces certyfikacji według normy ISO 50.001 z zakresu zarządzania energią (umożliwiający zwolnienie z audytu przewidzianego polską ustawą z dnia 20 maja 2016 roku o efektywności energetycznej).

Ostatecznie najlepszym sposobem na niższe rachunki to obniżenie zużycia i lepsze wykorzystanie energii elektrycznej. W związku z powyższym inż. Ferrara, w imieniu Energemini Polska, skontaktuje się ze wszystkimi odbiorcami przemysłowymi obsługiwanymi przez firmę Bosetti, proponując spotkanie umożliwiające omówienie powyższych kwestii oraz ewentualnych rozwiązań przynoszących oszczędności kosztów i zmniejszenie zużycia dla Państwa firmy.

W przypadku zapytań dotyczących oszczędności energii zapraszamy do kontaktu bezpośrednio z inż. Ferrara, pod numerem tel.: 0048 535 317 872 (PL), 0039 3480776786 (IT), lub wysyłając e-mail na adres: marco.ferrara@energemini.pl

PODOBNE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA

SMART MIXER

ENERGY MIXER

AEROMIXER 2018

BOSETTI OPOWIADA O POLSCE

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

Obserwuj profil
Bosetti Global Consulting
na Linkedin