BUSINESS FOCUS

– “White Goods Industry Mixer” – Dolny Śląsk dla firm z sektora AGD

Miliardowe inwestycje w najnowocześniejsze technologie, kilka tysięcy pracowników oraz miliony wytwarzanych co roku lodówek, kuchenek, zmywarek czy piekarników – tak wygląda produkcja AGD na Dolnym Śląsku. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej “białemu sektorowi” podczas  wydarzenia White Goods Industry Mixer, którego byliśmy glównym partnerem. Spotkaliśmy się we Wrocławiu z największymi graczami w branży.

W wydarzeniu wzięło udział ok. 250 uczestników, ponad 90 firm, w tym 8 producentów sprzętu AGD. Co najmniej kilka uczestniczących przedsiębiorstw nie posiada jeszcze zakładów produkcyjnych w Polsce. Głównym założeniem White Goods Industry Mixer jest wzmocnienie współpracy w obrębie branży oraz nawiązanie nowych kontaktów biznesowych.

Sektor AGD strategiczny dla regionu
Rozmawialiśmy przede wszystkim o ogromnym znaczeniu branży AGD dla gospodarki Dolnego Śląska, sytuacji ekonomicznej w Polsce i jej wpływie na prowadzenie biznesu na rynku europejskim, a także najnowocześniejszych technologiach wykorzystywanych do produkcji sprzętu gospodarstwa domowego.

Dolny Śląsk to jeden z liderów produkcji AGD nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Czterech z pięciu największych producentów sprzętu gospodarstwa domowego na świecie posiada swoje fabryki we Wrocławiu, stolicy regionu lub w aglomeracji. Swoje zakłady ulokowały tu m.in. takie firmy, jak BSH, Electrolux, LG czy Whirlpool. Łącznie zatrudniają one w regionie około 8 tysięcy osób i produkują 8,6 mln sztuk sprzętu AGD.

Musimy być zespołem. Na globalnym, szybko zmieniającym się rynku trzeba sprostać konkurencji ze strony takich krajów jak Chiny czy Indie – mówi Fabrizio Bosetti. – Włoskie firmy mają wiele do zaoferowania m.in. w branży AGD. Zaproszenie ich do współpracy w „białym sektorze” właśnie na Dolnym Śląsk jest dla nas oczywiste. Dlatego inicjatywa zorganizowania White Goods Industry Mixer jest strzałem w dziesiątkę na drodze budowania siły polskiego i europejskiego przemysłu AGD. Jako firma konsultingowa z ponad 20-letnim doświadczeniem wiemy z praktyki, jak dobre efekty przynosi łączenie doświadczeń, innowacji, kapitałów firm polskich i włoskich.

– Dolny Śląsk i Wrocław to od kilkudziesięciu lat jeden z najsilniejszych ośrodków produkcji sprzętu gospodarstwa domowego w tym regionie Europy. Branża AGD, zatrudniająca w aglomeracji wrocławskiej tysiące osób, ma dla miasta strategiczne znaczenie. – mówi Dariusz Ostrowski, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Nieprzypadkowo zatem istotnym tematem do dyskusji było także tworzenie kapitału ludzkiego dla branży poprzez wspieranie odpowiedniej edukacji. Podczas spotkania odbyły się rozmowy pomiędzy przedstawicielami szkolnictwa zawodowego i szkół wyższych, a przedsiębiorcami, celem dostosowania oferty edukacyjnej do potrzeb biznesu. Poza przedstawicielami największych producentów sprzętu AGD w wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Politechniki Wrocławskiej, szkół zawodowych z regionu i Centrum Kształcenia Praktycznego we Wrocławiu.

Większość z dolnośląskich firm branży AGD prowadzi swoją działalność na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”.
Branża AGD oraz sektory z nią powiązane stanowią jedne z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi przemysłu na terenie naszej strefy. Obok dużych koncernów jak Bosch i Electrolux na inwestycje w WSSE zdecydowały się również ich kooperanci i poddostawcy. – mówi Maciej Badora, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=UaJnbNBKy9s[/embedyt]

White Goods Industry Mixer jest wydarzeniem organizowanym przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną „INVEST – PARK”. Partnerem głównym spotkania był Bosetti Global Consulting. Sponsorami wydarzenia byli: Bank Zachodni WBK, Fanuc, Baluff oraz Impel, natomiast partnerzy branżowi White Goods Industry Mixer to BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego oraz LG Electronics.

PODOBNE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA

SMART MIXER

ENERGY MIXER

AEROMIXER 2018

BOSETTI OPOWIADA O POLSCE

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

Obserwuj profil
Bosetti Global Consulting
na Linkedin