PODATKI

Ustawa STIR w walce z karuzelą podatkową

Ustawa zobowiązała banki i SKOKi, by stale przekazywały Systemowi Teleinformatycznemu Izby Rozliczeniowej (STIR) informacje o przedsiębiorcach, ich rachunkach i transakcjach. W oparciu o informacje, STIR wyznacza wskaźnik ryzyka wystąpienia wyłudzenia skarbowego dla każdego przedsiębiorcy.

Wskaźnik ten wraz z innymi danymi służy KAS do analiz wykorzystywania banków i SKOKów do wyłudzeń skarbowych. Wyniki tych analiz są podstawą ewentualnych blokad, które mogą zostać wprowadzone przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Może on zlecić każdemu bankowi i SKOKowi natychmiastowe zablokowanie rachunku przedsiębiorcy na okres 72 godzin nie licząc sobót i dni wolnych od pracy. Po spełnieniu ściśle określonych warunków możliwe jest przedłużenie takiej blokady na okres do 3 miesięcy. Blokada całego rachunku lub do określonej kwoty uniemożliwi wykonanie jakichkolwiek operacji obciążających, takich jak przelewy, transakcje kartowe, spłaty kredytów czy wypłata gotówki.

Zgodnie z nową regulacją, bank lub SKOK w żadnym wypadku nie może informować przedsiębiorcy o samym fakcie blokady, jej przyczynach, okresie, etc. Informacje o blokadzie przekazuje wyłącznie Szef KAS.

W ramach wchodzenia w życie Ustawy STIR Ministerstwo Finansów udostępniło również wykazy podmiotów niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT. Możliwość wyszukania informacji na temat takich podmiotów ma ułatwić ocenę i umożliwi weryfikację rzetelności aktualnych i potencjalnych kontrahentów.

Jak dowiadujemy się z Ministerstwa Finansów najważniejszym celem ustawy STIR jest ograniczenie luki w podatku VAT, która jest następstwem generowania sztucznych tzw. transakcji karuzelowych za pomocą transferów pieniężnych na rachunkach bankowych. Faktycznym celem tych transakcji jest wyłudzenie podatku w postaci nienależnego zwrotu VAT, co powoduje znaczne straty Skarbu Państwa.

Ustawa z dnia 24 listopada 2017 roku o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych weszła w życie 13 stycznia 2018 r.

Autor: Agnieszka Pelc, Główna Księgowa, Bosetti Global Consulting

PODOBNE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA

SMART MIXER

ENERGY MIXER

AEROMIXER 2018

BOSETTI OPOWIADA O POLSCE

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

Obserwuj profil
Bosetti Global Consulting
na Linkedin