BUSINESS FOCUS

UFI Filters: w Polsce powstanie technologiczne centrum produkcyjne do termicznego zarządzania pojazdami przyszłości

UFI Filters Opole

UFI Filters to włoska firma specjalizująca się w produkcji filtrów i systemów thermal management. Jej produkty wykorzystywane są w wielu branżach – od motoryzacyjnej, poprzez lotniczą, morską, aż po spersonalizowane i indywidualne rozwiązania hydrauliczne dla potrzeb przemysłu. Firma powstała w roku 1971 w Włoszech, w miejscowości Nogarole Rocca w prowincji Werona, jako dostawca systemów filtrujących na rynek motoryzacyjny. Obecnie posiada 19 fabryk na całym świecie i zatrudnia ponad 4.000 pracowników, a także 168 wyspecjalizowanych techników we własnych ośrodkach innowacyjno – badawczych. Firma jest również właścicielem ponad 230 zarejestrowanych patentów. Dzięki ugruntowanej pozycji leadera w produkcji oryginalnego wyposażenia, spółkę UFI Filters wybiera aż 95% producentów pojazdów na świecie. Spółka jest obecna na rynku aftermarket pod dwiema markami: UFI e Sofima, działającymi w łańcuchu największych międzynarodowych dystrybutorów i grup zakupowych. Dzięki szerokiej gamie części zamiennych, liczącej ponad 3000 pozycji katalogowych, każda rodzina filtrów pokrywa 96% europejskiego parku samochodowego pojazdów osobowych, a już wkrótce Grupa planuje realizację ambitnego planu rozwoju w sektorze heavy duty on-road i off-road, bazując na doświadczeniu posiadanym w produkcji oryginalnego wyposażenia. Ponadto, dzięki działowi High Tech specjalizującemu się w produkcji systemów filtracji o „ekstremalnej” wydajności, produkty UFI Filters wybierane są przez 9 na 10 zespołów Formuły 1. Spółka UFI dostarcza obecnie ponad 10.000 komponentów nie tylko dla tej najwyższej serii wyścigowej, ale także dla innych teamów zawodów Formuły 2, MotoGP, Moto2, Moto3, GT2, GT3, GTE, LMP i Superbike.

W ciągu 50 lat działalności UFI Filters stworzyła historię filtracji, wysuwając się na pozycję leadera w branży dzięki swoim rewolucyjnym produktom, początkowo w dziedzinie filtracji powietrza silnikowego i oleju napędowego dla silników typu common rail. Obecnie spółka jest jedną z nielicznych firm w Europie będących w stanie wyprodukować i dostarczać systemy filtracji z wymiennikami ciepła zarówno dla silników tradycyjnych, jak i hybrydowych.

Zakład przemysłowy w Polsce
Kluczową rolę w obszarze thermal management odgrywa polski zakład spółki UFI Filters Poland Sp. z o.o. otwarty w roku 2018 w Opolu. Zakład ten, odznaczający się wysokim stopniem zaawansowania technologicznego, jest trzecim zakładem Grupy zajmującym się w całości produkcją wymienników ciepła. W ciągu kolejnych dwóch lat pozwoli on podwoić moce produkcyjne firmy w tym obszarze.
Do 2023 roku fabryka, zajmująca początkowo powierzchnię 6.000 m2 i produkująca milion komponentów rocznie, zostanie rozbudowana do 12.000 m2 ora potroi swoją produkcję. Zaawansowane technologicznie i w pełni zintegrowane procesy, takie jak lutowanie próżniowe, stosowane są do produkcji chłodnic do silników, skrzyń biegów i innych chłodnic wodnych, ze szczególnym ukierunkowaniem na pojazdy hybrydowe i elektryczne.

Zakład w Opolu generuje istotne korzyści gospodarcze dla regionu w postaci nakładów inwestycyjnych o łącznej wartości 42 milionów PLN (około 10 milionów Euro) i 250 nowych miejsc pracy, jakie zostaną utworzone w ciągu najbliższych dwóch lat. Jest to pierwsza fabryka UFI produkująca wymienniki ciepła poza terytorium Chin. Zlokalizowana jest w niedalekiej odległości od zakładu przemysłowego znajdującego się w Ostrawie, w Republice Czeskiej, gdzie UFI Filters produkuje i montuje filtry. W ten sposób zapewnione jest szybkie, zajmujące niespełna dwie godziny, połączenie między dwoma zakładami.

W 2017 roku UFI Filters nawiązała współpracę z Bosetti Group Consulting, która wspierała ją na etapie rozpoczęcia działalności oraz w zarządzaniu inwestycją produkcyjną w Polsce.

Firma Bosetti Group uczestniczyła też w zarządzaniu sytuacją kryzysową związaną z pandemią COVID-19, aktualizując na bieżąco informacje na temat środków i rozwiązań wprowadzanych przez władze rządowe.
Także w Polsce Grupa UFI Filters, podobnie jak i w innych krajach, na terenie których działa, podjęła niezwłocznie środki mające na celu ochronę pracowników, umożliwiając tym samym kontynuowanie działalności produkcyjnej zgodnie z obowiązującymi przepisami, a przede wszystkim dla lepszej ochrony zdrowia personelu pracowniczego.
Zaawansowane wymienniki ciepła produkowane w fabryce w Opolu przeznaczone są na różne rynki, w tym na rynek samochodów osobowych i ciężarowych, ciągników i sprzętu budowlanego (on-road i off-road), a także pojazdów hybrydowych, w pełni elektrycznych oraz wyposażonych w ogniwa paliwowe, przygotowanych z myślą o przyszłych napędach i e-mobilności. Awangardowe procesy produkcyjne wdrożone w nowym zakładzie pozwalają wyprodukować najlepsze wymienniki ciepła do silników, e-motors, skrzyń biegów, e-trasmission i układów kierowniczych, battery cooler i battery chiller będące najważniejszymi elementami systemów zarządzania termicznego pojazdów hybrydowych i elektrycznych. Wymienniki ciepła produkowane przez UFI Filters zapewniają wysoki poziom jakości pod względem czystości, wytrzymałości i niezawodności dzięki nowoczesnym technologiom testowania i lutowania; wykonane są one z aluminium chłodzonego wodą i lutowane w technologii próżniowej.

Giorgio Girondi, Prezes Grupy UFI Filters, mówi: “W ostatnich latach chłodzone wodą wymienniki ciepła do silników, skrzyń biegów i inne chłodnice wodne stanowiły dla firmy UFI ważny obszar wzrostu produkcji oryginalnego wyposażenia oraz znaczące uzupełnienie jej działalności w dziedzinie technologii filtracji. Intensywnie pracujemy, aby jeszcze skuteczniej obsługiwać naszych klientów na poziomie lokalnym. Dzięki otwarciu tego strategicznego zakładu w Polsce możemy zaspokoić potrzeby wszystkich głównych producentów samochodów w Europie oraz skrócić czas dostaw”.

Innowacja technologiczna i wpływ na skalę międzynarodową
Oprócz inwestycji w Polsce związanych z rozwojem nowoczesnego zakładu przemysłowego do produkcji systemów zarządzania termicznego, Grupa UFI Filters pozostawiła ślad w historii branży dzięki wizji jej Prezesa, pana Giorgio Girondi. Na początku lat osiemdziesiątych UFI Filters była bowiem pierwszą włoską spółką, która dostrzegła możliwości rozwojowe w krajach Dalekiego Wschodu. W latach dziewięćdziesiątych UFI stała się pierwszą włoską firmą z sektora filtracji posiadającą na własność fabryki na terenie Chin, gdzie obecnie jest ich aż sześć. Firma ma w sumie 19 zakładów produkcyjnych na świecie, w czego 4 we Włoszech, 1 w Republice Czeskiej, 1 w Polsce, 1 w Tunezji, 3 w Indiach, 1 w Korei, 2 w Ameryce (Brazylii i Meksyku), a także 3 ośrodki badawczo – rozwojowe: jeden we Włoszech, jeden w Szanghaju i jeden w Indiach.

Firma stawia nie tylko na ekspansję globalną, ale i technologiczną. UFI Filters rozpoczęła swoją działalność wprowadzając na rynek w latach siedemdziesiątych panelowy filtr powietrza w poliuretanowej ramce, natomiast w roku 2018 dokonała drugiej już rewolucji w technologii filtracji powietrza silnikowego opracowując filtr UFI MULTITUBE. Ten innowacyjny system filtracji cylindrycznej, dzięki elastyczności kształtu, medium wkładu filtracyjnego z hydrofobowej tkaniny oraz lepszej dynamice przepływu, zapewnia większa moc i ochronę silnika. W latach dziewięćdziesiątych UFI Filters wprowadziła na rynek najważniejsze innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie filtracji diesla. Filtr WATER ELIMINATOR i kolejne wersje DFM, Deep Filtration Media, stanowiły prawdziwy przełom w ochronie silników diesla z układem common rail przed pozostałościami wody zawartymi w oleju napędowym. Z myślą o filtracji oleju, począwszy od systemu potrójnej filtracji w latach osiemdziesiątych, aż po złożone systemy zarządzania termicznego obecnie używanych płynów silnikowych.
Prace badawcze stały się wizytówką Grupy, która przeznaczała na nie nieprzerwanie ponad 5% obrotów, które, zwiększały się nieprzerwanie w okresie ostatnich 10 lat, a od roku 2009 wzrosły dwukrotnie. Pomimo spowolnienia związanego z międzynarodową sytuacją gospodarczą spowodowaną pandemią COVID-19, firma nadal notowała stały wzrost zysków, co pozwoliło jej uruchomić w części swoich zakładów produkcję maseczek i środków ochrony osobistej, co stanowiło ważne wsparcie dla społeczności w okresie najgłębszego światowego kryzysu pandemicznego.

Plany rozwojowe
“W kolejnych latach – mówi Prezes Giorgio Girondi – zakład w Opolu rozpocznie też produkcję filtrów, aby spełnić rosnące zapotrzebowanie ze strony naszych klientów.”
Zakład w Polsce pełnić będzie również funkcję centrum logistycznego dla sektora aftermarket, stając się punktem odniesienia dla odbiorców europejskich, co ugruntuje pozycję Grupy jako lidera na rynku. Baza w Polsce stanowić będzie ważne wsparcie w procesie rozwoju rynku części zamiennych dla pojazdów ciężarowych, na który stawia obecnie firma UFI, oraz stanie się punktem odniesienia dla Europy Wschodniej świadcząc dodatkowe usługi na poziomie lokalnym.
Inwestycje w Polsce pełnić będą kluczową rolę jako impuls do rozwoju najważniejszego w najbliższych latach obszaru biznesu, jakim jest system thermal management do skrzyń biegów, dla których Grupa UFI jest w stanie wytwarzać produkty kompletne, od filtra po wymiennik ciepła, wyróżniając się w tej dziedzinie pod względem konkurencyjności wśród innych firm europejskich. Posiadany know-how jest niezbędny, aby sprostać wymogom wciąż zmieniającego się rynku światowego i aby zachować gotowość do stawienia czoła poważnym wyzwaniom związanym z elektryfikacją i ogniwami paliwowymi.
Grupa UFI zwiększyła swoje nakłady inwestycyjne z myślą o przyszłości. Pomimo globalnej sytuacji gospodarczej, pod koniec ubiegłego roku spółka UFI Filters stała się udziałowcem włoskiej firmy BeonD, start-upa i spin-offu Politechniki w Turynie, specjalizującej się w badaniach i projektowaniu baterii akumulatorów i BMS (software battery management system) do zastosowań w pojazdach lądowych i morskich, a także zajmującej się zarządzaniem termicznym systemów zasilania pojazdów elektrycznych.
W ten sposób Grupa UFI tworzy podstawy dla kolejnych inwestycji po to, aby odegrać główną rolę w obszarze mobilności przyszłości.

Przykłady wymienników ciepła produkowanych w zakładzie w Opolu:

UFI Filters Battery Cooler
UFI Filters Battery Cooler
Wymiennik ciepła UFI Filters do pojazdów hybrydowych i elektrycznych
Wymiennik ciepła UFI Filters do pojazdów hybrydowych i elektrycznych
Wymiennik ciepła UFI Filters do olejów silnikowych
Wymiennik ciepła UFI Filters do olejów silnikowych
Wymiennik ciepła do oleju przekładniowego
Wymiennik ciepła do oleju przekładniowego

 

PODOBNE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA

SMART MIXER

ENERGY MIXER

AEROMIXER 2018

BOSETTI OPOWIADA O POLSCE

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

Obserwuj profil
Bosetti Global Consulting
na Linkedin