BUSINESS FOCUS

Świetna kondycja sektora AUTOMOTIVE w Polsce

Polska wyrasta na lidera produkcji podzespołów i akcesorii motoryzacyjnych. Z 30 największych globalnych producentów części i akcesoriów, 2/3 ma swoje fabryki w naszym kraju.

Sektor motoryzacyjny w Polsce to w dużej mierze samo napędzający się mechanizm wzrostu. Rosnąca sprzedaż aut wpływa pozytywnie na produkcję części akcesoriów i jednocześnie stymuluje inwestorów zagranicznych do lokowania swojej produkcji właśnie w Polsce. Jak podaje Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych branża motoryzacyjna, szczególnie produkcja części i komponentów dla fabryk samochodów, jest w Polsce największym dostarczycielem zagranicznych inwestycji pod względem planowanych nakładów. Firmy inwestują także w sektor badań i rozwoju, zatrudniając wykwalifikowanych specjalistów, którzy będą w stanie pracować nad nowymi technologiami produkcji.

Prognozy na przyszłość
Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów przewiduje wzrost dynamiki sprzedaży ochodów osobowych w całej Unii Europejskiej. Prognozuje się wzrost z 2 do 5% na koniec 2016 roku. 59 proc. firm produkujących części samochodowe zapowiedziało wzrost produkcji w najbliższych miesiącach.* Szacuje się, że pod koniec 2016 r. zatrudnienie w ulokowanym w Polsce przemyśle motoryzacyjnym może sięgnąć 300 tys. osób.

*trzecia edycja „Badanie opinii i nastrojów przedstawicieli Automotive”, Exact Systems.

Automotive w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej „INVEST-PARK”
W wałbrzyskiej strefie działa obecnie blisko 200 firm. Co czwarty inwestor reprezentuje branżę motoryzacyjną. Łączna wartość nakładów poniesionych przez firmy z tego sektora sięgnęła niemal 23 mld złotych. Zatrudniają one 22,5 tys. pracowników, czyli blisko połowę całkowitego zatrudnienia w wałbrzyskiej strefie. Tak duża popularność południowo – zachodniej Polski związana jest m.in. z bliskością granicy niemieckiej, czeskiej i słowackiej.

Inwestycje w Specjalnych Strefach Ekonomicznych umożliwiają przedsiębiorcom skorzystanie z ulg w postaci zwolnień w podatku dochodowym. Nie jest to jednak jedyna zachęta dla inwestorów. Atrakcyjne tereny, dostęp do wykwalifikowanej kadry, a także pomoc spółki zarządzającej, czynią wałbrzyską strefę jednym z najatrakcyjniejszych miejsc inwestycyjnych w Europie. Potwierdzają to wyniki – blisko 200 firm, które już nam zaufały, w tym 20 przedsiębiorstw z włoskim kapitałem – podkreśla Maciej Badora, prezes wałbrzyskiej strefy.

Wśród firm strefowych znalazło się 20 przedsiębiorstw z włoskim kapitałem, które zainwestowały ponad 1 mld złotych i zatrudniają ponad 2,5 tys. osób. W WSSE funkcjonują między innymi: Marcegaglia, Inoxveneta, Italmetal, ELICA oraz ILPEA.

infographicwsse-pl

Włoskie inwestycje
Motoryzacja to ulubiona w Polsce branża włoskich inwestorów. Według danych z końca 2015 r. blisko 20 firm z branży motoryzacyjnej zatrudnia około 15 tys. osób, co stanowi 17% łącznego zatrudnienia firm z włoskim kapitałem działających w Polsce.
Jednym z producentów włoskich, który zdecydował się ulokować część produkcji w Polsce jest FIBRO. Ta średniej wielkości firma rodzinna produkuje części dla branży automotive od 1956 r. Obecnie Fibro dostarcza wysokiej klasy rolety do bagażników. Odbiorcami komponentów są najwięksi gracze motoryzacyjni rynku europejskiego. – Zdecydowaliśmy się zainwestować w Polsce, szczególnie na Dolnym Śląsku, ze względu na lokalizację. Nasi odbiorcy i partnerzy są w zasięgu ręki. Mamy też do dyspozycji optymalnych kosztowo i dobrze wykwalifikowanych pracowników zarządzanych przez nas. Szczególnie ten ostatni element biznesowej układanki jest istotny z naszgo punktu widzenia. Jesteśmy firmą, która inwestuje w innowacje, certyfikaty i patenty. – mówi Stefano Signoretto, CEO Fibro Polska, która swoją fabrykę ulokowała w Oławie.

PODOBNE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA

SMART MIXER

ENERGY MIXER

AEROMIXER 2018

BOSETTI OPOWIADA O POLSCE

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

Obserwuj profil
Bosetti Global Consulting
na Linkedin