BUSINESS FOCUS

Sektor budowlany – prognozy i rozwój technologiczny

Jak powinniśmy budować nasze otoczenie, aby sprostać wyzwaniom dzisiejszego świata? Odpowiedź jest jedna: dla ludzi i środowiska naturalnego, w sposób zrównoważony, przy użyciu zaawansowanych technologii i materiałów, które unowocześnią sektor budowlany i nasze spojrzenie na tę branże.

Wzrost firm z sektora budowlanego, mimo dobrej koniunktury, jest hamowany przez rosnące koszty działalności – ceny materiałów i pensje pracowników.
W ciągu następnych czterech lat wzrost firm budowlanych w regionie północnej i południowej Europy wyniesie średnio 2,5 proc. rocznie a w Europie wschodniej i środkowej nawet 4,4 proc. – wynika z raportu „European Construction Monitor 2017–2018: A looming new construction crisis?” przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte.

materiały prasowe Made Expo

Budownictwo i technologia
Drogą do sprostania wyzwaniom i osiągnięcia pozycji liderskiej jest inwestycja w nowe technologie, które mogą być wykorzystywane na wszystkich etapach budowy począwszy od projektu aż do jego finalizacji. Firmy realizują te cele dwutorowo – inwestują w wewnętrzne huby technologiczne lub wchodzą w partnerstwa z instytucjami np. naukowymi. Część technologii, która już jest stosowana w budownictwie to drony, druk 3D, Internet Rzeczy czy inteligentne materiały. Nie tylko budownictwo interesuje się technologią, ale także firmy z sektora technologicznego zaczęły widzieć w biznesie budowlanym dobrą strategię rozwoju (np. Tesla, Google).

materiały prasowe Made Expo

Made Expo 2019- Build Smart
O tym jak ważna jest cyfryzacja w architekturze i sektorze budowlanym dyskutowano podczas 9. edycji międzynarodowych targów MADE expo 2019 odbywających się w Mediolanie. W strefie zainteresowania uczestników platformy spotkań Build Smart, której celem jest eksperymentowanie i upowszechnianie innowacyjnych praktyk, były takie zagadnienia jak druk 3D, drony, narzędzia do pomiaru i kontroli rozszerzonej rzeczywistości, technologie do zarządzania budową, Przemysł 4.0. Szczególna uwaga została poświęcona cyfrowym metodom ułatwiania pracy architektów i inżynierów tak jak np. Software BIM, który znacznie optymalizuje planowanie, realizację i zarządzanie budową.
Podczas włoskich targów odbyła się seria konferencji i warsztatów związanych z prototypowaniem i pogłębianiem wiedzy technicznej i normatywnej w zakresie rozwiązań, materiałów i technologii do projektowania, przebudowy i budowy wygodnych, bezpiecznych i zrównoważonych budynków. Obecnym, światowym trendem jest budownictwo odpowiedzialne i zrównoważone, które bierze pod uwagę rewitalizację miast i spełnianie potrzeb mieszkańców w zgodzie ze środowiskiem naturalnym (konkurs „Smart Living 5.0”, projekt „Manifesto for Building 4.0”).

Materiały prasowe Made Expo

Podczas Made expo 2019 swoje produkty zaprezentowało 900 firm w czterech segmentach: MADE Costruzioni e Materiali, MADE Involucro e Serramenti, MADE Interni e Finiture, MADE Software, Tecnologie e Servizi. Targi odwiedziło 90.000 osób, 180 projektantów, kontrahentów z 20 krajów świata biorących udział w spotkaniach B2B. Ważną siłą pośród prezentujących się firm były marki z Polski, którę nie konkureują już tylko ceną, ale wybijają się pod względem jakości, technologii oraz designu proponowanych rozwiązań. Warto przypomnieć, iż Polska wyeksportowała w 2016 roku produkty stolarki otworowej za łączną kwotę 1667,3 mln EUR i odpowiada za 21,2% całego eksportu branży na Starym Kontynencie.

PODOBNE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA

SMART MIXER

ENERGY MIXER

AEROMIXER 2018

BOSETTI OPOWIADA O POLSCE

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

Obserwuj profil
Bosetti Global Consulting
na Linkedin