BUSINESS EDU

Raport Mastercard Index of Women Entrepreneurs. Polki wysoko w rankingu

donne impreditori

Za najbardziej przedsiębiorcze na świecie uznano Izraelki, Amerykanki i Szwajcarki. Polki uplasowały się na 5 pozycji, jako 1 w Unii Europejskiej.  

Wyniki dorocznego raportu Mastercard wskazują na większe wsparcie dla MŚP i bardziej pozytywne nastawienie społeczno-kulturowe do biznesów prowadzonych przez kobiety w niektórych gospodarkach europejskich, w tym w Szwajcarii, Polsce, Wielkiej Brytanii, Szwecji, na Węgrzech i we Włoszech.

W Polsce ⅓ firm jest zarządzana przez kobiety, które w rankingu zrobiły ogromny postęp robią, awansując o 11 oczek, z 16 miejsca w 2019 r. na miejsce 5 w 2020 r. 

Dobry rezultat napędza zmniejszającą się różnicą między płciami we współczynniku aktywności przedsiębiorczej z 25% do 10% , wyraźna poprawa „Wspierania MŚP” oraz wzrost „Kulturowego postrzegania przedsiębiorców”. Podobnie jak w Szwecji, postrzeganie dobrych możliwości biznesowych wśród dorosłych Polaków w wieku od 18 do 64 lat jest bardzo wysokie (87%).

Wpływ Covid na biznesy prowadzone przez kobiety

Aż 87% firm prowadzonych przez kobiety na świecie odczuło negatywne skutki kryzysu. Mierząc wpływ pandemii na rynek pracy kobiet , musimy wziąć pod uwagę dwa istotne czynniki:

  • nadmierna reprezentacja kobiet w zawodach i sektorach, które ucierpiały najbardziej (takich jak turystyka, podróże i transport, handel detaliczny, usługi gastronomiczne, zakwaterowanie, rozrywka i rekreacja oraz produkcja); 
  • istniejąca wcześniej dysproporcja płci w biznesie (obejmująca gorsze umiejętności cyfrowe, marginalizację finansową, brak dostępu do edukacji i nieproporcjonalne obowiązki domowe, żeby wymienić tylko niektóre z najważniejszych czynników).

W ramach tego dużą barierą  jest także fakt łączenia obowiązków domowych, opieki nad dziećmi, wymogu pracy zdalnej i zdalnej nauki dzieci. 

Pandemia uwydatniła jedynie dysproporcje w dostępie do zasobów między płciami. Badanie pokazało, że  w krajach takich jak Nigeria, Uganda, Ghana, Tunezja, Malawi i Angola, tylko 20-30% kobiet mogło skorzystać z rządowych programów pomocy finansowej, bo tylko taki procent z nich ma własne konto bankowe. 

Jednak pandemia stworzyła również nowe możliwości dla kobiet-przedsiębiorczyń. Widzimy, że 42% z nich przeszło na cyfrowy model biznesowy, 37% rozwija obszar biznesowy, aby zaspokoić lokalne lub globalne potrzeby, a 34% zidentyfikowało nowe możliwości biznesowe od czasu pandemii. Należy docenić też niezwykłe zdolności kobiet do przewodzenia w sytuacji kryzysowej. Przywódczynie światowe, takie jak premier Jacinda Ardern z Nowej Zelandii, kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Finlandii Sanna Marin i przywódcy chińskiego Tajpej, Tsai Ing-Wen, pokazały, że powstrzymać wirusa może logika, transparentna komunikacja i zaufanie społeczeństwa. 

Wsparcie dla przedsiębiorczości kobiet

Tegoroczny Raport Mastercard to już czwarta edycja inicjatywy. Celem badania MIWE jest stworzenie rankingu krajów oferujących dla kobiet najlepsze warunki do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. 

Kryteriami są:

  • udział kobiet w rynku pracy (odsetek zajmujący stanowiska kierownicze i eksperckie);
  • ogólne przyjazne warunki do prowadzenia działalności, w tym też przez kobiety;
  • dostęp obu płci do zasobów wiedzy i środków finansowych.

Jak podkreślają autorzy: “Zrozumienie środowiska przedsiębiorczości kobiet jest niezbędne do wspierania sukcesu kobiet. Stąd każdego roku Mastercard oferuje istotne informacje na temat czynników umożliwiających i ograniczających postęp kobiet jako właścicielek firm w 58 światowych gospodarkach, reprezentujących prawie 80% siły roboczej kobiet na świecie.” Biorąc pod uwagę, że kobiety są nieproporcjonalnie bardziej podatne na zagrożenia ze względu na ich ekspozycję w sektorach uderzonych przez pandemię, pozytywne nastawienie kulturowe i szacunek dla podejmowania ryzyka i innowacyjności będą miały nadrzędne znaczenie w motywowaniu kobiet do podejmowania nowych działań biznesowych.

Kliknij, aby zapoznać się z całością raportu w jęz. angielskim 

PODOBNE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA

SMART MIXER

ENERGY MIXER

AEROMIXER 2018

BOSETTI OPOWIADA O POLSCE

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

Obserwuj profil
Bosetti Global Consulting
na Linkedin