BUSINESS EDU

Raport fDI Intelligence: Polska w czołówce Europy pod kątem stworzonych miejsc pracy

Polska zajmuje 5. miejsce w Europie pod kątem liczby inwestycji BIZ typu greenfield oraz 1 pozycję pod względem liczby miejsc pracy stworzonych przez inwestycje w 2017 roku.

Liczba projektów BIZ wzrosła o 24 proc. do 338, co dało wzrost liczby miejsc pracy o 53 proc. – czytamy w raporcie “fDi Intelligence: Global greenfield investment trends”. Ponad 99 tys. miejsc pracy daje Polsce pozycję lidera wyprzedzającego Wielką Brytanię (80 tys.) i Rosję (70 tys.). Szacowana łączna suma wydatków zagranicznych inwestorów w Polsce wzrosła o niemal połowę i wyniosła 14,8 mld USD. Łącznie, w 2017 roku do Europy napłynęły inwestycje o wartości blisko 183 mld dolarów (wzrost o 14% r/r.), tworząc ponad 578,6 tys. miejsc pracy (wzrost o 12% r/r.).

Warszawa w europejskiej czołówce
Stolica Polski w kategorii liczby projektów inwestycyjnych (81) wyprzedza takie aglomeracje jak Berlin (76) czy Moskwa (64). Pod kątem przeciętnej wartości realizowanych BIZ lepiej od Warszawy dzieje się jedynie w Edynburgu i Moskwie.

Spośród miast europejskich Warszawa plasuje się zaraz po Bukareszcie (24 tys. miejsc pracy) pod względem liczby stworzonych miejsc pracy przez inwestycje z deklarowanymi przez inwestorów 17.8 tys.
Warszawa przyciąga głównie inwestorów z sektora usług dla biznesu. „Flagowymi przykładami są JP Morgan, który ma zatrudnić ok. 3 tys. specjalistów oraz Johnson&Johnson, otwierający tutaj swoje globalne centrum doskonałości” – dowiadujemy się z komentarza do raportu fDi wydanego przez Polska Agencję Inwestycji i Handlu.

Źródło: materiały prasowe PAiH na podstawie raportu fDi Intelligence – pion analityczny fDi Magazine należącego do grupy Financial Times.

PODOBNE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA

SMART MIXER

ENERGY MIXER

AEROMIXER 2018

BOSETTI OPOWIADA O POLSCE

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

Obserwuj profil
Bosetti Global Consulting
na Linkedin