BUSINESS FOCUS

Prognozy Komisji Europejskiej. Polska najmniej poszkodowana?

W szacunkach dotyczących sytuacji ekonomicznej Europy zawiało odrobiną optymizmu. Należy spodziewać się recesji we wszystkich państwach członkowskich, ale prognozy spadków nie są tak duże, jak na początku przewidywano. Europejscy analitycy KE oceniają, że PKB w 2020 roku spadnie w Polsce o 3,6% – to jeden z najmniejszych spadków pośród krajów członkowskich.

Spadek PKB w całej Unii Europejskiej pod koniec 2020 roku ma wynieść prawie 7,5%. Powrót do stanu sprzed wybuchu pandemii powinien nastąpić pod koniec 2022 roku. Zdaniem Komisji spadek w światowej ekonomii wyniesie 4,3 %.

Jeśli chodzi o duże państwa członkowskie, tylko Niemcy i Polska mogą osiągnąć lub przekroczyć wartość PKB sprzed wybuchu pandemii do końca 2022 roku – podkreślił komisarz ds. Ekonomii, Paolo Gentiloni.
W lepszej sytuacji jest jedynie Szwecja (spadek PKB o 3,4%). Najbardziej poszkodowane będą: Portugalia ( – 9,3%), Włochy (- 9,9%) i Hiszpania (- 12,4%).

Na siłę recesji wpłynąć może kilka czynników: postępy w leczeniu koronawirusa, w tym wynalezienie efektywnej szczepionki, osiągnięcie porozumienia w sferze handlu z Wielką Brytanią, stopień wykorzystania środków z Funduszu Odbudowy UE.

Więcej pod linkiem

PODOBNE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA

SMART MIXER

ENERGY MIXER

AEROMIXER 2018

BOSETTI OPOWIADA O POLSCE

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

Obserwuj profil
Bosetti Global Consulting
na Linkedin