BUSINESS FOCUS

Polska gospodarka nadal w fazie wzrostu

Główny Urząd Statystyczny podał wstępne dane o zeszłorocznym wzroście gospodarczym. Wyniki nastrajają optymistycznie. Polska gospodarka według wskaźnika PKB urosła w 2015 roku o 3,7 proc w stosunku do danych z roku poprzedniego.

Wobec powolnego i niepewnego wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej, Polska jako jedno z niewielu państw członkowskich, stale generuje dodatnie tempo wzrostu gospodarczego. Według danych z III kwartału 2015 dynamika polskiego PKB  przewyższa o około 2 proc. średni poziom w Unii Europejskiej. Według wstępnego szacunku, w 2015 r.  PKB zwiększył się o 3,7 proc. w skali roku. Rok wcześniej mieliśmy do czynienia z 3,3 proc. wzrostem, a w 2013 r. polska gospodarka urosła o 1,3 proc.

Czynniki wzrostu

Według GUS głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego w Polsce był popyt krajowy. W górę ciągnęła go przede wszystkim konsumpcja, w nieco mniejszym stopniu inwestycje oraz eksport.  Z danych instytucji wynika, że w zeszłym roku spośród branż gospodarki najlepiej radziły sobie przemysł i budownictwo oraz handel.

Średnia pensja

Należy podkreślić także, że przeciętne wynagrodzenie w Polsce stale rośnie.  Według danych na koniec 2015 w gospodarce narodowej wynosiło ono 3899,78 zł. Oznacza to realny wzrost o 4,2 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

Bezrobocie

Stale spada także stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce. Na koniec grudnia 2015 r. wyniosła 9,8 proc. To więcej niż na koniec listopada ( 9,6 %), ale znacznie mniej niż na koniec grudnia poprzedniego roku (11,5 %).

Inflacja

Z kolei wskaźnik inflacji CPI (Consumer Price Index) na koniec 2015 osiągnął poziom 99,1 co oznacza, że roczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych spadł w stosunku do wartości zeszłorocznych o 0,9%.

źródło: Stat.gov.pl

http://bit.ly/25dh3An

http://bit.ly/1RXTMZp

http://bit.ly/1R9M8h0

Photo credit: LendingMemo via Foter.com / CC BY

PODOBNE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA

SMART MIXER

ENERGY MIXER

AEROMIXER 2018

BOSETTI OPOWIADA O POLSCE

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

Obserwuj profil
Bosetti Global Consulting
na Linkedin