BUSINESS FOCUS

Podwójny wzrost rynku fotowoltaiki w UE. Dodatkowe 18.7 GW w 2020

mercato fotovoltaico

Najnowsze podsumowanie dostarczone przez SolarPower Europe, stowarzyszenie europejskiego sektora fotowoltaiki udowadnia, iż pomimo pandemii koronawirusa, rynek fotowoltaiczny w UE rośnie i osiągnął najlepsze wyniki od 2011 r.  Łączna moc zainstalowana energii słonecznej w UE osiągnęła 137,2 GW w 2020 r., przy czym 22 z 27 państw członkowskich UE zainstalowało więcej niż rok wcześniej. 

Niemcy są najsilniejszym rynkiem, na którym zainstalowano elektrownie o mocy 4.8 GW. Kolejne miejsce zajmuje Holandia (2.8 GW), następnie ubiegłoroczny lider rankingu – Hiszpania (2.6 GW) i na czwartej pozycji – Polska, która zainstalowała w 2020 r. dodatkowe moce 2.2 GW podwajając wynik z zeszłego roku. Pierwsza piątkę zamyka Francja dodając 945 MW  i przekraczając próg 10 GW w całości.

Polski sukces wynika głównie z najmniejszych instalacji o mocy do 50 kW. Przelicznik na podstawie mocy na liczbę ludności nadal pozostawia wiele do życzenia. Liderami tu są Niemcy (651 Wp/ os.), Holandia (539 Wp/ os.), Belgia (466 Wp/os.), Malta (425 Wp/os.), Włochy (353 Wp/os.), Grecja (321 Wp/os.), Luksemburg (318 Wp/os.), Estonia (305 Wp/os.), Dania (290 Wp/os.) i Hiszpania (283 Wp/os.).

Prognozy analityków SolarPower Europe wskazują na dalszy silny wzrost, a zapotrzebowanie na energię słoneczną ma przekroczyć poziom 35 GW w 2024 r., zwiększając całkowitą moc zainstalowaną do 252 GW (zgodnie z jednym ze scenariuszy). W Polsce do 2024 r. mają powstać elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 11,9 GW. Oznacza to, że założenia ekspertów z SolarPower Europe są bardziej optymistyczne od tych, ogłoszonych przez polski rząd (poziom 7,3 GW).

Jak podkreśla Walburga Hemetsberger, CEO SolarPower Europe Europa może stać się pierwszym neutralnym klimatycznie kontynentem na świecie, a fotowoltaika pomoże osiągnąć ten cel nie tylko dostarczając odnawialną energię, ale także zapewniając miliony miejsc pracy i zapewniając sprawiedliwą transformacje dla wszystkich Europejczyków. Fotowoltaika odnotowuje wzrost nie tylko ze względu na swoją konkurencyjność cenową, ale także innowacyjność i wydajność. Wykorzystuje się nie tylko implementację na dachach, ale także PV zintegrowane z budynkami, Agri-PV.

Źródło: https://www.solarpowereurope.org/double-digit-growth-eu-solar-market-defies-expectations-to-add-18-7-gw-in-2020/

PODOBNE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA

SMART MIXER

ENERGY MIXER

AEROMIXER 2018

BOSETTI OPOWIADA O POLSCE

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

Obserwuj profil
Bosetti Global Consulting
na Linkedin