Wcześniej o tej problematyce pisaliśmy już w artykule z 26.07.2022 https://bosetti-blog.pl/minimalny-podatek-dochodowy-od-osob-prawnych/. Od tamtej pory założenia przepisów uległy zmianie.
Podatek minimalny został zdefiniowany w artykule 24ca ustawy o CIT. Jego założeniem jest, aby opodatkować polskie spółki będące podatnikami CIT oraz podatkowe grupy kapitałowe (PGK), które w roku podatkowym:
- poniosły stratę ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych albo
- osiągnęły udział dochodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych, w przychodach innych niż z zysków kapitałowych w wysokości nie większej niż 2%.
Stawka tego podatku wynosi 10% podstawy opodatkowania.
Ustawodawca w ww przepisie wymienił też katalog firm, które nie będą podlegać temu podatkowi, m. in.:
- Małych podatników
- w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność, oraz w kolejno następujących po sobie dwóch latach podatkowych, następujących bezpośrednio po tym roku podatkowym; wyłączenie to nie ma zastosowania do podatników utworzonych w wyniku określonych działań restrukturyzacyjnych (zob. art. 24ca ust. 16 i art. 19 ust. 1a ww. ustawy)
- jeżeli w roku podatkowym uzyskali przychody niższe o co najmniej 30% w stosunku do przychodów uzyskanych w roku podatkowym bezpośrednio poprzedzającym ten rok podatkowy,
- i inne
Pierwsze rozliczenie podatku minimalnego należy wykonać w 2025 roku. Zalecamy odpowiednio wcześniej przeanalizować, czy Państwa spółka nie podlega temu podatkowi. Niestety sposób kalkulacji nie jest intuicyjny, należy na przykład inaczej niż do tej pory obliczyć stratę.
Jednak punktem wyjścia powinna być analiza, czy Państwa przedsiębiorstwo nie znajduje się na liście podmiotów wyłączonych z obowiązku zapłaty minimalnego podatku dochodowego.