BUSINESS FOCUS

Jachty z Polski sukcesem eksportowym

Z danych Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych – w Polsce produkuje się ok. 22.000 jachtów rocznie. Specjalizujemy się w jachtach motorowych o długości 6-9 m i jesteśmy ich drugim, największym po Stanach Zjednoczonych producentem.

Wysoce prawdopodobne, że jachty które zdarzy wam się podziwiać podczas tegorocznych wakacji, powstały w polskich stoczniach. Eksport jachtów z Polski stanowił 60 proc. ogólnej wartości eksportu jachtów w UE. W ostatnich latach podwoił się z 184,8 mln euro aż do 395,8 mln euro. Sprzedaż trafia głównie do USA, Norwegii, Francji, Niemiec, Rosji oraz na Bliski Wschód.

Polskie firmy produkują jachty pod własną marką, na specjalne zamówienie lub jako poddostawcy dla innych producentów, którzy później sprzedają łodzie pod swoją marką. Skąd wynika przewaga polskich stoczni?

Atutem są niższe koszty produkcji przy zachowaniu wysokiej jakości wykończenia, designu i świetnej technologii. Jak podkreśla PIE (Polski Instytut Ekonomiczny), Polskie stocznie jachtowe należą do najnowocześniejszych w Europie. Co roku wytwarza się w Polsce około 22 tys. jednostek.

Źródło: Obliczenia własne PIE na podstawie danych Eurostat

PODOBNE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA

SMART MIXER

ENERGY MIXER

AEROMIXER 2018

BOSETTI OPOWIADA O POLSCE

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

Obserwuj profil
Bosetti Global Consulting
na Linkedin