BUSINESS FOCUS

Energy Industry Mixer 2021- wyzwania dla przemysłu przyszłości

W dniach 8-9 czerwca odbyła się druga edycja wydarzenia Energy Industry Mixer organizowanego przez Bosetti Global Consulting, w tym roku w wersji cyfrowej. Podczas wirtualnych spotkań gościliśmy przedstawicieli ponad 50 firm i instytucji, łącznie 350 osób, które połączyły się nie tylko z Polski, ale także z innych 10 krajów. Wydarzenie zakończyło się w sumie 400 spotkaniami B2B i 1to1, które mamy nadzieję zaowocują nowymi partnerstwami i wspólnymi projektami biznesowymi.

Przemysł niskoemisyjny
Konieczność wprowadzania nowych przedsięwzięć w zakresie automatyzacji i zwiększania efektywności energetycznej polskiego przemysłu staje się faktem. Póki co najpopularniejszym surowcem, z którego pochodzi energia używana w branżach przemysłowych pozostaje węgiel, a własne źródła energii są wykorzystywane stosunkowo w niewielkim stopniu. Jednak przedsiębiorstwa dostrzegają konieczność transformacji energetycznej, która ma na celu optymalizację kosztów. Największą zachętą do modernizacji są rosnące wydatki na energię elektrycznej. Podczas Energy Industry Mixer dyskutowaliśmy, aby znaleźć rozwiązania dla wyzwań, przed którymi stawia nas rynek. O oszczędnościach warto myśleć kompleksowo i wprowadzać je już na etapie budowania infrastruktury przemysłowej.

Naszym Inwestorom proponujemy konkretne rozwiązania technologiczne dla budowy energooszczędnych fabryk. Oferujemy wyposażenie hal między innymi w pompy ciepła, urządzenia oszczędzające wodę, a także panele fotowoltaiczne. Na całości budowanych obiektów stosujemy oświetlenie LED, wraz z czujnikami ruchu oraz regulacją natężenia światła. Wyposażamy budynki w systemy BMS dające możliwość zarządzania urządzeniami i systemami znajdującymi się w budynku i jego otoczeniu (m.in. instalacjami oświetleniowymi, grzewczymi, klimatyzacyjnymi czy alarmowymi). Wszelkie oferowane przez nas rozwiązania są przemyślane dla zrównoważonych i dochodowych fabryk, które będą maksymalnie wydajnie korzystać z zasobów i energii.– mówi Aldona Amsing, Dyrektor Handlowy CoBouw Polska Sp. z o.o.

Inwestycje w polski przemysł
Polska jest liderem jeśli chodzi o wzrost gospodarczy, ale jej gospodarka nadal posiada przestarzałą strukturę o stosunkowo niskiej innowacyjności. Drogą do zmiany i wejścia na inny, bardziej dochodowy poziom produkcji jest podniesienie wydajności pracy – nie więcej i ciężej, a mniej i mądrzej, używając nowoczesnych technologii. Pomoże w tym unijny Plan Odbudowy dla Europy, którego Polska będzie jednym z jego największych beneficjentów. Budżet koncentruje się wokół dwóch głównych obszarach: cyfryzacji i transformacji energetycznej, które to były głównymi tematami Energy Industry Mixer 2021. Uczestnicy oprócz konferencji plenarnej otwierającej wydarzenie wzięli udział w trzech webinariach, poświęconych efektywności energetycznej i oszczędzaniu energii w polskim przemyśle, pomocy publicznej dla firm w Polsce w zakresie energetyki odnawialnej oraz automatyki i przemysłu 4.0 dla firm produkcyjnych w Polsce.
Wydarzenie przyniosło częściowe rezultaty w zakresie nawiązania nowych kontaktów, ale nawet jeśli są one niższe od tych oczekiwanych, to część z nich jest bardzo obiecująca w perspektywie naszej obecności na polskim rynku. W ostatnim czasie zdecydowaliśmy się bardziej skutecznie zaistnieć na rynku poprzez utworzenie oddziału, w którym oferować będziemy usługi wsparcia posprzedażowego dla naszych maszyn. Uważamy, że polski rynek, pomimo, iż niektórzy rozmówcy uważają go za nasycony i już nie tak interesujący, może być nadal źródłem ciągłych inwestycji w urządzenia o wysokim poziomie technologii. Właśnie ze względu na wzrost kosztów pracy firmy będą musiały wziąć pod uwagę bardziej wydajne i zautomatyzowane maszyny, co jest typowe dla naszej oferty produktów. Ennio Zaffaroni, dyrektor zarządzający ZANI.

Uważam, że polski rynek jest rynkiem oferującym dużo możliwości dla prowadzonej przez nas działalności. Dzięki firmie Bosetti mamy możliwość nawiązania kontaktu z wieloma włoskimi firmami, które poszerzyły swoje rynki zbytu o Europę Wschodnią. Nasza firma, jako lider w dziedzinie manipulatorów przemysłowych w sektorze motoryzacyjnym i ogólnie w dziedzinie obróbki blach, zrealizowała ważne projekty w Polsce. W kolejnych latach zamierzamy umocnić naszą obecność na terenie Polski poprzez realizację ukierunkowanych operacji handlowych. Chcielibyśmy podziękować firmie Bosetti i całemu jej zespołowi za okazane kompetencje biznesowe. – mówi Marco Marta, Dyrektor Handlowy, MANIMA SRL (Grupa Marta Fernando).

Przemysł 4.0 a Pracownik 4.0
Rozwiązania wprowadzane poprzez automatyzację produkcji mają bezpośredni wpływ na rynek pracy, kształtowanie się kompetencji pracowników. Badacze m.in z McKinsey Global Institute szacowali, że do 2030 roku globalnie zostanie zautomatyzowany nakład pracy stanowiący od zera do 30% wszystkich godzin roboczych. Wyniki zależą od szybkości popularyzacji różnych technologii, od kraju i dominujących rodzajów zadań wykonywanych przez pracowników. Faktem jest jednak to, że wiele zawodów zniknie, pojawią się nowe, a rzesze osób będą musiały się przekwalifikować. Nadal podstawowe znaczenie będą miały kompetencje techniczne i cybertechniczne, ale ze względu na dynamikę zmian, przymus pracy w interdyscyplinarnych zespołachi elastyczność, kompetencje miękkie będą miały bardzo duży wpływ na sukces na rynku pracy. Jak podkreśla Oliwia Burdeńska, Country Manager, Orienta Polska:

Automatyzacja i przemysł 4.0 mają duży wpływ na zarządzanie zasobami ludzkimi i to na wielu płaszczyznach obszaru HR. Nowe technologie wykorzystujące sztuczną inteligencję (np. systemy ATS dopasowujące oferty pracy do kandydatów, chatboty czy systemy usprawniające obieg dokumentów w firmie) odciążają działy HR od powtarzających się działań, dzięki czemu pracownicy pracujący w tym obszarze mogą skupić się na kreatywnej pracy, polegającej m.in. na motywowaniu czy badaniu/rozwijaniu kompetencji pracowników, którzy muszą nauczyć się odnajdywać w nowej rzeczywistości „life-long learning” tzn. ciągle rozwijać się i zdobywać nowe umiejętności z naciskiem na kompetencje cyfrowe i miękkie. Pracodawca musi wiedzieć jakimi kompetencjami dysponuje, a jakie będzie musiał pozyskać na rynku. Pamiętajmy natomiast, że nowe technologie nigdy nie zastąpią człowieka na etapie decyzyjności.

Polskie firmy coraz bardziej inwestują w innowacje przemysłowe, zarówno w zakresie digitalizacji jak i zmian organizacyjnych. Tempo transformacji jest jednak nadal zbyt wolne w kontekście gospodarki globalnej, a lista wyzwań stale się powiększa. Wydarzenia takie jak Energy Industry Mixer pozwalają znaleźć rozwiązania dotyczące najpilniejszych potrzeb, sposobów oszczędności i optymalizacji produkcji, a także poznać partnerów z doświadczeniem międzynarodowym, którzy są w stanie wesprzeć firmy w przeprowadzeniu niezbędnych zmian.

***
Wśród uczestników edycji cyfrowej Energy Industry Mixer 2021 r. znaleźli się przedstawiciele takich firm: Comau SpA, Elettrotecnica Rold S.rl., Enerbrain srl, Innpact Sp. z o.o., Santander Bank Polska S.A. i wiele innych. Honorowym Patronatem wydarzenie objęły: Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Wojewoda Dolnośląski, Prezydent Miasta Wrocław, Ambasada Włoch w Warszawie, Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie. Dziękujemy wszystkim uczestniczącym firmom za udział w wydarzeniu i zapraszamy do śledzenia naszych mediów i kolejnych wydarzeń.

Wśród gości tegorocznej edycji Energy Industry Mixera pojawili się m.in. Marcin Urban (Skarbnik Miasta Wrocław), Monika Grzelak (Z-ca Dyrektora Centrum Inwestycji – Polska Agencja Inwestycji i Handlu), Marek Stokłosa (Prezes Zarządu Bosetti Global Consulting), Alessandro Saglio (Dyrektor Generalny Confindustria Polonia), Monika Silva (Z-ca Dyrektora Generalnego Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska), Bartosz Toczony (Dyrektor Departamentu Sektorów Strategicznych Santander Bank Polska SA), Laura Rocchitelli (President & CEO – Elettrotecnica Rold S.r.l.), dr hab. inż. Edward Chlebus (Kierownik Katedra Technologii Laserowych, Automatyzacji i Organizacji Produkcji- Politechnika Wrocławska), Filippo Ferraris (International Sales Director, Enerbrain Srl), Bogdan Plata (Prezes Zarządu Innpact Sp. z o.o.), Vincenzo Maisano (EMEA REGION – WCM Training & Consulting, World Class Operation Methods & Tools Specialist – FCA Italy S.p.A.), Michał Barszcz (Project Manager ds. ulg podatkowych (B&R/ robotyzacja) – Brix Sp. z o.o.), Jan Kordasiewicz (Ekspert ds. automatyzacji/ funduszy publicznych – C&K Kancelaria Doradztwa Gospodarczego Sp. z o.o. Sp.k.), Mariusz Balcerzak (EU Funds Specialist – C&K Kancelaria Doradztwa Gospodarczego Sp. z o.o. Sp.k.), Duilio Amico (Marketing and Network Development – Comau S.p.A.), Luca Cremona (Head of Industrial – Elettrotecnica Rold S.r.l.), dr hab. inż. Mariusz Hetmańczyk (Ekspert ds. Przemysłu 4.0 – Platforma Przemysłu Przyszłości).

PODOBNE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA

SMART MIXER

ENERGY MIXER

AEROMIXER 2018

BOSETTI OPOWIADA O POLSCE

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

Obserwuj profil
Bosetti Global Consulting
na Linkedin