PRAWO

Dekret bezpieczeństwa we Włoszech dotyczy m.in polskich tablic rejestracyjnych

29 listopada 2018 r. Włoski parlament zatwierdził dekret bezpieczeństwa (decreto sicurezza), który przewiduje istotne zmiany są kodeksie drogowym. Najistotniejsze obostrzenie dotyczą osób zameldowanych na terytorium Włoch i poruszających tam pojazdami na zagranicznych tablicach rejestracyjnych. Za naruszenie przepisów zawartych w tzw. Dekrecie Salviniego grożą grzywny w wysokości od 712 do 3,526 euro, zatrzymanie dowodu rejestracyjnego pojazdu i jego ewentualną jego konfiskatę.

Wraz ze zmianami, cudzoziemcy (także obywatele UE) muszą zmienić tablice rejestracyjne na włoskie i ubezpieczyć auto we Włoszech w ciągu 60 dni od momentu zameldowania się w tym kraju. Do tej pory w tym względzie obowiązywał czas do 12 miesięcy.

Wprowadzenie surowszych przepisów motywowane jest tym, że wielu cudzoziemców mieszkających na terenie Włoch nie przerejestrowuje aut, wykorzystując luki w prawie i unikając płacenia wyższych, włoskich danin i kosztów ubezpieczenia. Zdarza się, że samochody nie posiadają w ogóle ubezpieczenia lub przeglądów technicznych stanowiąc zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Samochody służbowe i leasingowane za granicą
Poruszanie się po Włoszech przez osobę zameldowaną we Włoszech samochodem służbowym lub leasingowanym, którego właścicielem jest firma europejska, nieposiadającą swojego oddziału we Włoszech, jest dozwolone pod warunkiem posiadania przez kierowcę odpowiedniego dokumentu, wystawionego przez tę firmę z datą umowy i warunkami użytkowania samochodu. Za jego brak grozi mandat w wysokości od 250 do 1000. Wymagane zaświadczenie musi być przedłożone służbom w ciągu 30 dni. W innym wypadku pojazd zostanie zatrzymany (fermo amministrativo) i jeśli nadal w ciągu 60 dni kierowca nie dostarczy odpowiednich dokumentów zwrot samochodu może dojść do skutku tylko w wypadku opłacenia kolejnej grzywny w wysokości od 705 do 3,526 euro.

Jaka jest procedura w momencie wykrycia naruszenia przepisów?
Kierowca będzie musiał oddać zarówno dowód rejestracyjny jak i tablice. Następnie może wystąpić o wydanie tzw. dokumentu zjazdowego (foglio di via), dzięki któremu uzyska tablice tymczasowe i może wyjechać z Włoch lub zdecydować się na zapłacenie grzywny i zarejestrowanie samochodu we Włoszech. Jeśli nie dojdzie do żadnej z powyższych czynności, auto zostanie skonfiskowane.
W wypadku leasingu lub wynajmu odpowiedzialnymi są zarówno leasingodawca i wynajmujący jak i osoba korzystająca z auta do celów służbowych lub prywatnych.

Podstawa prawna: LEGGE 1 dicembre 2018, n. 132  «Art. 29 -bis (Modifiche al codice della strada, in materia di circolazione di veicoli immatricolati all’estero) opublikowany w: Gazzeta Ufficiale Serie Generale n.281 del 03-12-2018)

PODOBNE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA

SMART MIXER

ENERGY MIXER

AEROMIXER 2018

BOSETTI OPOWIADA O POLSCE

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

Obserwuj profil
Bosetti Global Consulting
na Linkedin