BUSINESS FOCUS

Co eksportuje Polska? Branże sukcesu

Sukces polskiej gospodarki to koktajl złożony z prężnie działających, dużych zakładów produkcyjnych, przyniesionych przez inwestycje zagranicznego kapitału oraz rodzima produkcja, odradzająca się nadal, po czasach komunizmu. Co znajduje się w europejskich domach i pochodzi z Polski? Będą to najprawdopodobniej: meble, okna, kosmetyki, sprzęty AGD oraz warzywa i owoce.

Produkcja mebli i stolarki otworowej
Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli szacuje, że Polska jest szóstym producentem i czwartym eksporterem mebli na świecie. Wartość produkcji to 42,45 mld złotych, w tym wartość eksportu to ponad 41,5 mld zł. Największym odbiorcą polskich mebli są Niemcy (3,5 mld euro), Wielka Brytania, Czechy i Francja. Pozycję lidera eksportu w UE zapewnia Polsce także 21,5 proc. udział w rynku stolarki otworowej. W produkcji i eksporcie okien i drzwi Polacy wyprzedzili Niemcy, dotychczasowego lidera Unii.

Produkcja AGD
W Polsce produkuje 30 fabryk z sektora AGD, których nakłady inwestycyjne sięgają 12 mld złotych i dają zatrudnienie ok. 25 tys. osób. W 2016 roku eksport w białej branży wzrósł o 0,3 proc. do 1,5 mld euro.

Rynek dla kosmetyków
W Polsce działa ok. 100 dużych i średnich oraz ponad 300 małych i bardzo małych producentów kosmetyków, kilkaset laboratoriów, firm badawczych, chemicznych, biotechnologicznych i producentów opakowań. Polska to silny producent kosmetyków i to dzięki pracy rodzimych firm. W ostatnich latach odnotowano 10-12-procentowy wzrost produkcji i sprzedaży w tej branży. Polski eksport kosmetyków kierowany jest do 130 krajów świata. Na koniec 2016 r. wartość rynku kosmetyków szacowano na 23 mld zł.

Warzywa i owoce
Polska jest szóstym producentem owoców i warzyw w UE. W 2016 r. produkcja jabłek z Polski stanowiła 28,7 proc. całkowitej produkcji w UE. Oznacza to, że jedno na cztery jabłka uprawiane w Unii Europejskiej pochodzi z Polski. Europejczycy mogą też smakować polskich wiśni, bo prawie jedna trzecia unijnej produkcji przypada na Polskę. Na drugiej pozycji wiśniowego lidera znajduje się Hiszpania, a na trzeciej Włochy. Z kolei polskie truskawki mają 17 proc. udział w rynku UE, po hiszpańskich i niemieckich.
Polskie rolnictwo celuje także w eksporcie warzyw: np. marchewki (Polska zajmuje 1 miejsce), ogórki, pomidory (5 miejsce).
Polska jest też największym na świecie eksporterem pieczarek. Stąd pochodzi co trzecia importowana na świecie pieczarka. W 2016 r. w Polsce wyprodukowano ich ok. 320 tys. ton . W konsekwencji rośnie także produkcja sektora przetwórczego. Polska jest największym w UE eksporterem zagęszczonego soku jabłkowego, owoców mrożonych i drugim największym eksporterem przetworzonych grzybów.

PODOBNE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA

SMART MIXER

ENERGY MIXER

AEROMIXER 2018

BOSETTI OPOWIADA O POLSCE

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

Obserwuj profil
Bosetti Global Consulting
na Linkedin