BUSINESS FOCUS

Branże sukcesu polskiej gospodarki

Duży eksport i produkcja mebli, intratne kontrakty zagraniczne w branży transportowej i pozycja lidera w produkcji srebra to powody do dumy dla polskiej gospodarki.

Meble i stolarka budowlana

W ostatnich latach w rankingu producentów Polska awansowała z 10 miejsca na świecie na pozycję 6, a wyprzedzają ją tacy giganci jak Chiny, Stany Zjednoczone, Niemcy, Włochy i Indie (według dostępnych danych za rok 2014).

Produkcja mebli w Polsce jest istotną częścią gospodarki, o znaczeniu większym niż ma to miejsce przeciętnie w Unii Europejskiej. Polskie meblarstwo to dziś około 25 tys. zarejestrowanych podmiotów, z czego ponad 23 tys. to firmy mikro, blisko 1500 to firmy małe, około 330 to firmy średnie i blisko 90 firm to już duże przedsiębiorstwa (stan na koniec 2015 roku według Regon).

Wartość produkcji mebli w 2015 roku według szacunków osiągnęła poziom 39 mld zł (łącznie z firmami mikro), co oznacza wzrost o 7 pkt. proc. wobec 2014 r. i jednocześnie stanowi kolejny rekord. Według szacunków w 2016 r. wartość produkcji mebli przekroczy 42 mld złotych.

Eksport mebli z Polski w 2014 r. stanowił 6,3% globalnego obrotu meblami – to najwyższy udział spośród wszystkich branż polskiej gospodarki. Meble to czwarta największa grupa towarów eksportowanych z Polski. W 2015 r. eksport zwiększył się o 8 proc. i wyniósł 8,64 mld euro. Według szacunków w 2016 r. wartość eksportowanych mebli będzie kolejny raz rekordowa i wyniesie 9,2 mld euro.

*dane – Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli na prośbę BGC Magazine

Mimo iż Polskę można nazwać potęgą meblarską, rodzime marki nie zawsze są rozpoznawane, a docelowy klient nie wie, że produkt powstał nad Wisłą. Tylko nieliczni sprzedają produkty pod swoimi markami. Ok. 80 proc. firm produkuje tzw. wzory powierzone, realizując zlecenia zagranicznych kontrahentów. Polska jest dużym zapleczem produkcyjnym międzynarodowych koncernów np. szwedzka IKEA, niemieckie Soflex, Steinpol, SFM.

Istnieją też firmy specjalizujące się w produkcji fotelów na stadiony oraz mebli do hal widowiskowych. Polskie firmy należą także do grupy największych eksporterów okien i drzwi w Europie. W produkcji Polska ustępuje Niemcom, Włochom, Francji i Wielkiej Brytanii, ale w samej sprzedaży za granicę znajduje się po Niemczech.

Według Ministerstwa Gospodarki (obecnie Ministerstwo Rozwoju) największą grupę produktów sprzedawanych przez polskie przedsiębiorstwa stanowią meble tapicerowane, w tym fotele i krzesła (ok. 29-procentowy udział w produkcji sprzedanej). Polskie, dizajnerskie siedziska można oglądać do końca 2016 roku w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016 podczas wystawy „Usiądź po polsku” ukazującej najciekawsze projekty polskich firm wdrożone do produkcji w latach 1941 – 2014.

Produkcja srebra

Polska w 2014 roku pod względem produkcji srebra zajmowała 8 pozycje na świecie. Wyprzedza ją m.in. Meksyk, Peru, Chiny, Australia, Chile i Rosja. 

polsky silver

Polski koncern w 2014 r. KGHM wyprodukował 1256 ton srebra. Aż 98 proc. kruszcu tej firmy jest eksportowana, m.in o takich krajów jak Wielka Brytania, Belgia i Stany Zjednoczone.

Większość srebra metalicznego pozyskiwanego jest jako produkt uboczny wydobycia rudy miedzi. Zasoby do eksploatacji należące do KGHM, szacuje się na ponad 1,1 mld ton rudy miedzi o średniej zawartości 2,08 proc. miedzi i 58 g/t srebra. Srebro jest dostarczane w formie granul do zakładów produkujących materiały do fotografii, zakładów jubilerskich i metalowych oraz produkujących stopy z zawartością tego metalu.

Polskim autobusem w świat

Autobusy w Polsce produkuje MAN, Volvo czy Scania. Jednak wsród producentów są też polskie firmy takie jak np. Solaris Bus & Coach – który wyeksportował już swoje autobusy, trolejbusy i tramwaje do 28 krajów na całym świecie. 400 z nich mknie po ulicach m.in. Rzymu, Genui, Neapolu, Bari i Cagliari. W 2014 r. Solaris dostarczył do Mediolanu 85 autobusów Solaris Urbino 12, które obsługiwały m.in. Expo 2015. Kontrakt z ATM Mediolan miał wartości 22 milionów euro. Objął dostawę autobusów oraz pięcioletnie serwisowanie pojazdów. Najnowszym sukcesem jest jednak wygrana w przetargu na dostawę 300 autobusów dla firmy Cotral, przedsiębiorstwa transportu publicznego z siedzibą w Rzymie.  Kontrakt opiewa na blisko 110 milionów euro.  Oprócz sprzedaży transakcja obejmuje także 10-letnie serwisowanie pojazdów.

automotive

Polacy kupili i chętnie przemieszczają się włoskim Pendolino, tymczasem jeśli chodzi o produkcję pociągów, w Polsce swoje zakłady ma szwajcarski Stadler, niemiecki Bombardier, czy francuski Alstom. Polskie firmy sprzedają za granicę już nie tylko komponenty i podzespoły, ale także całe pociągi czy tramwaje pod polskimi markami.

 

PODOBNE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA

SMART MIXER

ENERGY MIXER

AEROMIXER 2018

BOSETTI OPOWIADA O POLSCE

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

Obserwuj profil
Bosetti Global Consulting
na Linkedin