BUSINESS EDU

Atrakcyjne rynki do rozwoju infrastruktury. Polska w czołówce rankingu

Niemcy, Holandia i Singapur to najatrakcyjniejsze rynki dla inwestycji infrastrukturalnych na świecie. Czołówkę raportu „Bridging Continents. Infrastructure Index 2019″ autorstwa międzynarodowej kancelarii prawniczej CMS oraz firmy analitycznej Inspiratia, tworzą głównie kraje Europy.
Polska jest najlepszym rynkiem w Europie Środkowo-Wschodniej i zajęła 10 pozycję pośród rynków europejskich oraz 19 miejsce w rankingu globalnym. Polska jest jedynym krajem z Europy Środkowej w pierwszej 20-tce zestawienia globalnego „Infrastructure Index 2019″.

Raport „Infrastructure Index” jest opracowywany co dwa lata w oparciu o kryteria: sytuacja makroekonomiczna, zdolność osiągania celów zrównoważonego rozwoju i innowacyjności, w tym jakość i stopień konsolidacji istniejącej infrastruktury, system podatkowy, stabilność polityczna, stopień wolności gospodarczej, udział sektora prywatnego w inwestycjach infrastrukturalnych. Raport z tego roku bierze pod uwagę 50 państw.

Polska awansowałą w rankingu ze względu na udział kapitału prywatnego w projektach infrastrukturalnych.  Niemcy przodują w ujęciu globalnym z powodu rozwoju kryteriów takich jak zrównoważony rozwój i innowacje oraz ułatwienia dla prowadzenia działalności gospodarczej. Z kolei mocną stroną Singapuru jest system podatkowy, stabilna sytuacja polityczna i makroekonomiczna , także rola lidera w Azji jeśli chodzi o konstruowanie centrów danych. Wysoka pozycja Holandii jest zasługą przejrzystych i efektywnych procedur zamówień publicznych oraz rozwiniętemu partnerstwu publiczno-prywatnemu.

Jakie są prognozy dla Polski?
Rok 2020 może okazać się kluczowy, bo wiem zakończy się kilka istotnych dla polskiej infrastruktury projektów. Są też zapowiedziane prace, jeśli chodzi o budowę dróg ekspresowych w Trójmieście, Szczecinie; projekty portowe w Gdańsku i Gdyni. Zostanie wybrany partner do budowy lotniska centralnego oraz nastąpią zmiany na rynku inwestycji komunalnych, które być może poszerzą współpracę samorządów z inwestorami prywatnymi.
Motorem inwestycji będą odnawialne źródła energii. Zdaniem autorów raportu, Polska ma ambicję redukcji wykorzystania węgla o 50 % do 2040 roku, co oznacza szansę na rozwój infrastruktury dla energii wiatrowej np. Dużego projektu inwestycyjnego farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.

Więcej w jęz. angielskim na https://www.obserwatorfinansowy.pl

PODOBNE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA

SMART MIXER

ENERGY MIXER

AEROMIXER 2018

BOSETTI OPOWIADA O POLSCE

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

Obserwuj profil
Bosetti Global Consulting
na Linkedin