W 2025 roku osoby prawne czekają zmiany w raportowaniu plików kontrolnych JPK, ponieważ został wprowadzony przez Ministerstwo Finansów tak zwany JPK- CIT, tym samym wprowadzony został obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych wyłącznie w formie elektronicznej ( zgodnie z art. 9 ust. 1c PDOPrU) oraz co rocznego przesyłania ustrukturyzowanych informacji w nich zawartych poprzez strukturę JPK w xml w terminie do dnia upływu terminu złożenia zeznania (deklaracji).
Obowiązująca już struktura JPK_KR która zawierała księgi rachunkowe, a była wysyłana tylko na żądanie, stanie się obowiązkowa i rozszerzona o inne elementy – JPK_KR_PD.
Dodatkowo obowiązkowa będzie całkiem nowa struktura JPK_ST_KR, która zawierać będzie zapisy z ksiąg odnoszące się do środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.
Kogo będzie dotyczyć obowiązek przesłania JPK CIT i od kiedy?
Wprowadzenie obowiązku JPK-CIT zostało zaplanowane stopniowo i tak za lata podatkowe które rozpoczynają się po:
- 31.12.2024 -do przekazywania JPK CIT zobowiązani zostaną duzi podatnicy CIT- czyli podatnicy u których wartość przychodu uzyskanego w poprzednim odpowiednio roku podatkowym albo roku obrotowym przekroczyła równowartość 50 mln euro, a także podatkowe grupy kapitałowe;
- 31.12.2025-obowiązek JPK CIT obejmie pozostałych podatników VAT obowiązanych do przesyłania ewidencji JPK_VAT;
- 31.12.2026- obligatoryjne przesyłanie JPK CIT obejmie wszystkich podatników CIT.
Oznacza to że pierwszy JPK-CIT (o ile ich rok podatkowy jest taki sam jak rok kalendarzowy) składać będą duzi podatnicy wraz z zeznaniem CIT-8 za 2025 rok do 31.03.2026.
Nowe pozycje o które należy uzupełnić księgi w stosunku do JPK-KR obowiązującego obecnie:
- numer identyfikacji podatkowej kontrahenta podatnika, o ile został nadany
- numer identyfikujący fakturę w KSeF, o ile został nadany do dnia przekazania księgi;
- znaczniki identyfikujące konta ksiąg wykazywane według słownika znaczników identyfikujących konta ksiąg m.in. dla: banków, zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji;
- dane potwierdzające nabycie, wytworzenie lub wykreślenie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych
- wysokość różnicy pomiędzy wynikiem finansowym ustalonym na podstawie przepisów o
rachunkowości a wynikiem podatkowym
Wprowadzony zakres jest bardzo szeroki i prace należy już rozpocząć w celu optymalnego podejścia do raportowania.
Ministerstwo Finansów opublikowało już struktury JPK: JPK_KR_PD i JPK_ST_KR. Jak potwierdza resort schemy te są ostateczne zatem podatnicy mogą rozpocząć niezbędne analizy i dostosowanie programów księgowych.
JPK_CIT wymaga analizy operacji i ich wykazywania w systemie księgowym często związanym z pozyskaniem szczegółowych danych i informacji. Nowy obowiązek zmusza podmioty do wprowadzenia zmian procesowych w ramach organizacji.