PODATKI

Rekordowy wzrost wynagrodzeń w Polsce

Średnie wynagrodzenie w grudniu osiągnęło poziom niemal 5 tys. zł brutto. Polacy zarabiają obecnie najwięcej od czasu denominacji waluty w 1995 r.

Wg. danych GUS Głównego Urzędu Statystycznego Polacy zarabiają średnio 4973,73 zł. W skali roku oznacza to wzrost wysokości płac o 7,3 proc.

GUS bierze pod uwagę przedsiębiorstwa zatrudniające więcej niż 9 osób. Wynik zawyża też Warszawa, w której zarobki kształtują się inaczej niż w pozostałej części kraju. Należy także wziąć pod uwagę, iż grudzień to miesiąc premii i nagród.

Tak duży wzrost płac jest rezultatem dobrej sytuacji ekonomicznej. Wzrost gospodarczy, mimo że napędzany w dużej mierze przez konsumpcję, pod koniec ubiegłego roku doszedł do poziomu niemal 5 proc. Prognozuje się, iż rok 2018 będzie sprzyjał inwestycjom, a co za tym idzie wzrostowi PKB. Na tendencję wzrostową kwot wynagrodzeń wpływa malejące bezrobocie, a jednocześnie rosnąca liczba miejsc pracy. Narodowy Bank Polski szacuje, że w 2018 r. płace wzrosną o ok. 6,5 proc. Wzrosty wynagrodzeń, nawet większe niż w Polsce, zanotowano także w Czechach i na Węgrzech.

PODOBNE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA

SMART MIXER

ENERGY MIXER

AEROMIXER 2018

BOSETTI OPOWIADA O POLSCE

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

Obserwuj profil
Bosetti Global Consulting
na Linkedin