BUSINESS EDU

ESG – czym jest i jak wpływa na firmę?

esg w firmie

W obecnych czasach przedsiębiorstwa coraz częściej wdrażają w swoje działania ESG. Warto dowiedzieć się, czym konkretnie jest ESG, a także jak wpływa na firmę.

Czym jest ESG?

ESG, czyli environmental, social and corporate governance to pojęcie tłumaczone jako środowisko naturalne, społeczeństwo i ład korporacyjny. Są to bardzo istotne aspekty w funkcjonowaniu każdego przedsiębiorstwa, któremu zależy na gromadzeniu większej ilości klientów, ale także inwestorów. Polityka zrównoważonego rozwoju w ostatnich latach szczególnie nabiera na znaczeniu, dlatego ten aspekt obecnie wiąże się z podejmowaniem szeregu decyzji biznesowych. Inwestorzy podczas wyboru swoich kontrahentów kierują się właśnie możliwościami zrównoważonego rozwoju. Pod uwagę brane są takie aspekty jak ochrona środowiska naturalnego, kryteria społeczne, a także ład korporacyjny. Dzięki spełnieniu wszystkich elementów działania przedsiębiorstwa można uznać za spójne oraz wiarygodne w oczach inwestorów.

Wpływ ESG na firmę

ESG ma bardzo szeroki wpływ na zakres funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. ESG odnosi się przede wszystkim do budżetu przedsiębiorstwa, ponieważ ułatwia szacowanie zysków i kosztów, a także ogranicza ryzyko inwestycyjne. Ponadto ESG w bezpośredni sposób łączy się również z działaniami pozafinansowymi, wśród których można wskazać na przykład wpływ na innowacje. Większa innowacyjność bardzo często łączy się ze sprawniejszym oraz bardziej wydajnym zarządzaniem, a także dynamicznym dostosowywaniem się do warunków, które w danym momencie panują na rynku. ESG wpływa również na możliwe sposoby finansowania przedsiębiorstwa, a także pozyskiwanie przez nie klientów. W obecnych czasach klienci bardzo cenią sobie firmy, które dbają o dobro środowiska naturalnego oraz chętnie korzystają z ich usług. Warto również wskazać wpływ ESG na pracowników przedsiębiorstwa, ponieważ wszystkie podejmowane działania zachęcają do identyfikacji z firmą oraz stanowią dla pracowników doskonałą motywację.

Wprowadzenie ESG

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, jak wprowadzić działania związane z ESG w swojej firmie. W związku z tym, że proces uznawany jest za dość trudny oraz kosztowny to warto rozpocząć od małych kroków. Dobrze zacząć od kierowania uwagi na szczegóły, takie jak pochodzenie towarów, metody ich dostawy, a także zużycie energii. Warto postarać się o zdobycie certyfikatów, które będą potwierdzały proekologiczną postawę przedsiębiorstwa. Istotnym krokiem jest również otwarcie się na nowości, ponieważ nowe technologie bardzo często idą w parze z ekologią. Wśród nich można na przykład wskazać zastosowanie kolektorów słonecznych. Pomocne mogą być także różne drobne ulepszenia, które będą przyjazne dla środowiska. Może to być na przykład zmiana sposobu pakowania produktów na bardziej ekologiczny.

Nowa rzeczywistość biznesu

W obecnych czasach wartość przedsiębiorstwa nie jest określana jedynie mianem zysków, jakie są przez nie osiągane. Czynniki odnoszące się do wartości firmy są bardzo różne, a wśród nich wskazuje się zarówno aspekty finansowe, jak i wpływ działania przedsiębiorstwa na środowisko naturalne oraz społeczne. Pod uwagę są brane metody pozyskiwania zasobów, produkcja, ale także dystrybucja oraz metody świadczenia usług. Wdrożenie w przedsiębiorstwie ESG umożliwia zdobycie długoterminowych inwestorów, którzy dużą uwagę przykładają do aspektów społecznych oraz środowiskowych funkcjonowania firmy. ESG dotyczy zarówno dużych korporacji, jak i małych przedsiębiorstw prywatnych. Każdy podmiot może rozpocząć wprowadzanie korzystnych zmian w swojej strukturze.

Usprawnienie procesów

ESG w pośredni sposób wpływa na usprawnienie wszystkich procesów, które są realizowane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Związane jest przede wszystkim ze sposobami planowania, zarówno krótkoterminowego, jak i długoterminowego. Uwzględniane są sposoby realizowania usług, a także wszystkie linie biznesowe, które istnieją w danym przedsiębiorstwie. Działania wykonywane z zastosowaniem ESG są zrównoważone zarówno pod względem rozwoju, jak i finansowym. Oprócz tego bardzo często wykorzystuje się nowe technologie, które mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne oraz społeczne.

PODOBNE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA

SMART MIXER

ENERGY MIXER

AEROMIXER 2018

BOSETTI OPOWIADA O POLSCE

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

Obserwuj profil
Bosetti Global Consulting
na Linkedin